Białystok a praca w handlu - wpływ sąsiedniej Białorusi na branżę

Białystok a praca w handlu - wpływ sąsiedniej Białorusi na branżę

Zastanawiasz się, jak ma się handel na wschodniej granicy Polski? Czy Białystok zarabia głównie na klientach ze wschodniej granicy? Sprawdź, jak bliskość Białorusi wpływa na handel w Białymstoku i jakie branże przynoszą największe zyski.

Klienci z Białorusi co roku kupują wiele produktów, płacąc za nie bardzo wysokie kwoty. Z roku na rok sumy te są coraz wyższe, a klienci chętniej wracają do naszego kraju. W Polsce kupią większość produktów znacznie taniej niż na Białorusi.

 

Kto zarabia na handlu najwięcej?   

Przede wszystkim centra handlowe, które mieszczą się w Białymstoku. Oczywiście wszelkie bazary czy dyskonty również zarabiają na turystyce zakupowej dobre pieniądze. Najemcy oraz inwestorzy nowych obiektów zdają sobie sprawę z tego, jak ważnymi klientami są sąsiedzi ze wschodu, którzy robiąc zakupy w Białymstoku, kupują dosłownie wszystko.                             

Zarabiają również białoruscy przewoźnicy, którzy organizują transfery pod supermarkety.

Niemałe zyski osiągają też właściciele mieszkań i hotelarze, ponieważ w ciągu ostatnich kilku lat odnotowano znaczny wzrost wynajmu mieszkań i pokoi hotelowych.

Białorusini stanowią około 20-30% klientów w Outlecie Białystok, a w niektórych sklepach stanowią oni nawet połowę ogółu klientów.

Ilość klientów zza wschodniej granicy zwiększa się szczególnie w okresie okołoświątecznym. Duże znaczenie mają również dni tygodnia, ponieważ w weekendy znacznie więcej turystów przybywa do Białegostoku.

 

Spadek czy wzrost?

W przypadku handlu zagranicznego bardzo duże znaczenie mają kursy walut. Jeśli rubel białoruski spada i zaczynają się pojawiać problemy z dolarami oraz euro - handel automatycznie spada.
Mimo wszystko z roku na rok klientów z Białorusi przybywa do Białegostoku.

Największy wzrost notuje się w okresach świątecznych. Niektóre placówki w tym okresie uruchamiają specjalną linię autobusową (Grodno-Białystok), dzięki której klienci zza granicy chętniej przyjeżdżają na zakupy do Polski.

 

Na co największy popyt?

Na podstawie dokumentów Tax Free przedstawiciele służby celnej informują, że Białorusini najchętniej kupują takie towary jak: artykuły spożywcze, części samochodowe, sprzęt elektroniczny, odzież, artykuły budowlane i chemiczne.

Ceny za produkty w Polsce są znacznie niższe niż te oferowane na Białorusi.

Ubożsi Białorusini przyjeżdżają do Polski, aby zakupić najpotrzebniejsze produkty, a ci bardziej zamożni wydają zdecydowanie większe sumy na zakup wysokiej jakości elektroniki, ubrań czy kosmetyków.

 

Klienci zza granicy      

Białorusini są obsługiwani na bardzo wysokim poziomie. Bardzo często sklepy, które zatrudniają nowych pracowników, zwracają uwagę na to, aby osoba ta mówiła w języku rosyjskim, aby móc bez problemu doradzić obcokrajowcom podczas zakupów.

Z roku na rok rośnie liczba klientów zza granicy. Nasi wschodni sąsiedzi chętnie robią zakupy w białostockich centrach handlowych, na giełdach i bazarach. Ceny za produkty są znacznie niższe niż na Białorusi, dzięki czemu zarówno ci bardziej, jak i mniej zamożni Białorusini przyjeżdżają do Polski w celu zrobienia zakupów.   

Interesuje Cię kariera handlowca? Zatrudnienie w Białymstoku w tej branży znajdziesz bez problemu. Sprawdź!

Poleć artykuł

Komentarze