BLIK - nowy sposób płatności

BLIK - nowy sposób płatności

Polska przoduje w technologiach usprawniających transakcje pieniężne, warto więc powiedzieć o sposobie płatności, który nie wymaga posiadania karty płatniczej, a jedynie smartfona. Co warto wiedzieć o polskim standardzie płatności BLIK?

W USA dopiero powoli odchodzi się od kart, w których jedyną możliwością odczytu danych jest pasek magnetyczny. W Polsce natomiast od dobrych paru lat mamy płatności zbliżeniowe, mimo że jest to wynalazek Amerykanów. Dlaczego więc tam się nie przyjął na taką skalę? Dlatego, że w Europie płatności tego rodzaju miały lepsze zabezpieczenia, oparte na standardzie EMV. BLIK nie potrzebuje do realizacji płatności karty debetowej, chociaż również wykorzystuje te same terminale płatnicze. Czym więc jest?

 

Czym jest BLIK?

BLIK jest systemem płatności mobilnych, który powstał we współpracy 7 banków: Alior, Getin Bank, PKO BP, mBank, ING Bank Śląski, BZ WBK oraz Millenium. Został wprowadzony w 2015 roku, choć nie cieszy się jeszcze zbyt dużą popularnością. A tymczasem oferuje rozliczne korzyści.

Sprawdź konta osobiste z BLIK.

 

Jak płacić BLIK-iem?

Samo płacenie z BLIK-iem jest niezwykle proste. Czy to w bankomacie, czy w sieci, czy w sklepie. Wybieramy płatność, wypłatę BLIK, na wyświetlaczu pojawia się okno, w którym musimy wpisać 6-cyfrowy kod, wygenerowany przez aplikację naszego banku. Następnie wpisujemy go w wymaganym miejscu, zatwierdzamy płatność/wypłatę na swoim smartfonie i transakcja jest już zrealizowana. Nic prostszego, a z czasem można zapomnieć o noszeniu portfela.

 

Dlaczego warto korzystać z BLIK-a?

Co ciekawe, BLIK posiada kilka świetnych funkcji, dzięki którym możemy zaoszczędzić i pieniądze, i czas.

W ostatnim czasie banki zwiększyły prowizje na wypłaty z bankomatów. Wypłacając środki z bankomatu BLIK-iem, unikamy kosztów i nie płacimy ani grosza.

Inną ciekawą funkcjonalnością BLIK-a są przelewy na numer telefonu. Wystarczy, że osoba, której wysyłamy środki, ma przypisany numer telefonu do swojego konta internetowego w banku lub aplikacji bankowej. Możemy wysłać jej środki bez znajomości numeru jej konta bankowego. Dzięki temu omijamy sesje Elixir, a przelew pojawia się natychmiastowo na koncie drugiej osoby. Działa to podobnie jak w przypadku przelewów wewnątrzbankowych.

Wadą BLIK-a jest fakt, że nie zapłacimy nim wszędzie, zazwyczaj na drzwiach punktu usługowo-handlowego widoczna jest naklejka z informacją, że w tym miejscu zapłacimy BLIK-iem, a skorzystać z BLIK-a mogą jedynie osoby posiadające konto w wyżej wymienionych bankach.

Aby skorzystać z BLIK-a, należy pobrać na smartfona aplikację banku, w którym posiadamy konto. Co ciekawe, nasz smartfon nie musi posiadać modułu NFC, wystarczy podłączenie do internetu. Moduł NFC jest wymagany przy takich usługach jak Android Pay.

Z BLIK-a warto korzystać nie tylko ze względu na prostotę czy szybkość przelewów. Często organizowane są akcje, dzięki którym za korzystanie z systemu płatności BLIK możemy otrzymać różnego rodzaju rabaty na usługi czy wygrać nagrody.

Aktualne promocje to m.in.:

  • czekolada Wawel gratis za zakupy w Stokrotce na min. 20 zł,
  • 30% zniżki na ubezpieczenie AXA,
  • 50 zł rabatu za zakupy w Showroom na 250 zł.

BLIK jest niezwykle wygodnym systemem płatności, dzięki któremu możemy tylko zyskać. Transakcje są bezpieczne dzięki jednorazowym kodom, które działają jedynie przez 2 minuty. Brak popularności BLIK-a może więc wynikać jedynie z braku zaufania do płatności telefonem oraz popularności kart płatniczych.

Poleć artykuł

Komentarze