Co należy wiedzieć przed wystąpieniem o dotacje unijne?

Co należy wiedzieć przed wystąpieniem o dotacje unijne?

Wiele firm w poszukiwaniu wsparcia finansowego stara się o dotacje unijne. Dzięki dofinansowaniom można uzyskać środki przeznaczone na rozwój firmy, jednak ich zdobycie wcale nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.

Bardzo wiele wniosków o dotacje, które są składane do urzędów, spotykają się z odrzuceniem już na wstępnym etapie oceny. Jakich błędów nie należy popełniać?

 

1. Przyszłościowy pomysł

Podstawą do pozyskania środków na rozwój jest dobry pomysł. Powinien być przyszłościowy i innowacyjny, ponieważ Unia Europejska nie sponsoruje projektów odtwórczych, lecz te, które wspierają konkurencyjność firm w branży.

 

2. Finansowanie

Nie wystarczy mieć dobry pomysł na projekt. Warto zastanowić się też nad sposobem jego finansowania, jako że projekty zakładają, że posiada się zdolność do sfinansowania projektu we wskazanej części.

 

3. Wypełnienie wniosku

Wniosek powinien być wypełniony bardzo dokładnie, więc należy zapoznać się z instrukcją jego przygotowania. Nawet niewielkie błędy we wniosku mogą zadecydować o odmownej decyzji władz. Należy również pamiętać o dołączeniu wszystkich załączników.

 

4. Biznesplan

To bardzo ważny dokument, który prezentuje działalność firmy, szczegóły projektu i prognozy rozwoju. Warto jednak pamiętać o tym, że biznesplany powstałe na potrzeby dotacji unijnych różnią się od innych, na przykład przygotowywanych dla banków.

 

5. Cele i wskaźniki

Ważnym elementem wniosku o dofinansowanie jest również określenie celów, które muszą być spójne z budżetem i innymi danymi w projekcie, a także wskaźniki, które pomogą w zmierzeniu skutków realizacji projektu.

 

W celu uzyskania pomocy w ramach projektów unijnych można również skonsultować się z ekspertami w tej dziedzinie. Usługi tego rodzaju oferuje m. in. firma Seka (Seka.pl). Jej oferta skierowana jest do wszystkich przedsiębiorstw i instytucji chcących pozyskać środki finansowe z Unii Europejskiej. Specjalizuje się głównie w przygotowywaniu projektów szkoleniowych i inwestycyjnych oraz w doradztwie. Firma zapewnia wysoki profesjonalizm i kompleksową obsługę. Z pełną ofertą można zapoznać się na stronie Seka.pl.

Poleć artykuł

Komentarze