Czy można odliczać pełen VAT naliczony od wydatków związanych z quadami?

Czy można odliczać pełen VAT naliczony od wydatków związanych z quadami?

Rozmawiając o odliczeniach VAT z tytułu użytkowania pojazdu najczęściej myślimy o samochodach. Co jednak w przypadku, gdy przedsiębiortwo np. ze względu na trudny dojazd do terenu robót wykonywanych prze firmę w toku działalności decyduje się na zakup quada?

Czy podatnik ma prawo do odliczenia 100% VAT naliczonego czy 50% podatku od nabycia quada, użytkowanego w prowadzonej działalności gospodarczej?

Według ustawy o VAT, ograniczenie w odliczaniu VAT naliczonego do 50% odnosi się do pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Są to takie pojazdy jak:

Od nabycia quada oraz od wydatków z nim związanych można odliczyć tylko 50% VAT naliczonego. Jedynie w przypadku, jeśli pojazd ten będzie wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej, od wydatków z nim związanych będzie można odliczyć 100% VAT naliczonego. Taki warunek zostanie spełniony gdy:

  • podatnik wprowadzi stosowny regulamin korzystania z tego pojazdu, wykluczający możliwość jego użycia do celów innych niż działalność gospodarcza,

  • podatnik będzie prowadził ewidencję przebiegu pojazdu,

  • podatnik dokona zgłoszenia pojazdu do Urzędu Skarbowego na formularzu VAT-26.

Ciężko stwierdzić jak urząd skarbowy potraktuje zakup quada w "normalnych" warunkach, gdy np. firma teoretycznie nie wymaga takiego sprzętu. Nie ma jednak podstaw do wykrywania jakichkolwiek nieprawidłowości, jeżeli powyższe warunki zostały wymienione. Można jednak liczyć się z większą kontrolą skarbową przy deklaracji, że firma chce odliczać 100% z tytułu zakupu i użytkowania quada jedynie w celach firmowych, a nie jest np. firmą eventową.

Poleć artykuł

Komentarze