Czym jest company builder?

Czym jest company builder?

Potrzebujesz pomocy w otwarciu firmy? Skorzystaj z usług company builders! Fabryki startupów to zupełnie nowe rozwiązanie na rynku usług biznesowych. Ich zadaniem jest pomoc w pierwszych etapach budowania działalności: zarówno od strony merytorycznej, jak i finansowej.

Geneza

Pomysł na usługi company builders narodził się w Dolinie Krzemowej, która od lat 50. XX wieku stanowi centrum amerykańskiego sektora nowych technologii. Przedstawiciele tej branży, planujący wejście na rynek, z biegiem czasu coraz częściej rezygnowali z lokowania pieniędzy w niepewne fundusze inwestycyjne na rzecz bezpośredniej pomocy przedsiębiorców, posiadających zarówno niezbędną wiedzę oraz doświadczenie, jak i zasoby finansowe. W odpowiedzi na tę potrzebę zaczęły powstawać firmy, oferujące „budowanie startupów” od zera – wśród najsłynniejszych warto wymienić m.in. Obvious Corporation, Expa, Techstars, Rocket Internet oraz Betaworks.


Oferta

Można pokusić się o stwierdzenie, że company builders stanowią współczesny odpowiednik mecenatu dla sektora biznesowego. Usługi tego typu firm obejmują bowiem kompleksową pomoc i wsparcie we wszystkich dziedzinach, z jakimi wiąże się powołanie do życia startupu: od doradztwa teoretycznego, poprzez pomoc na poszczególnych etapach otwierania działalności, aż do wsparcia finansowego oraz udostępniania zespołu specjalistów – niezależnych ekspertów do spraw prawa, marketingu czy HR. Cel jest jasno określony: szybsze, efektywniejsze i tańsze powołanie do życia nowej firmy – w taki sposób, żeby stworzyła ona  trwałe, sprawnie funkcjonujące przedsiębiorstwo. Dostęp do specjalistycznej wiedzy jest tu nieoceniony, ponieważ pozwala z góry uniknąć błędów, jakie mogłyby się przydarzyć osobom, niemającym wcześniej do czynienia ze startupem. Warto podkreślić, że company builders patronują nowemu przedsiębiorcy przez cały proces powstawania firmy, w odróżnieniu od funduszy inwestycyjnych oferując nie tylko środki finansowe, lecz także stałe doradztwo i współpracę na zasadach partnerstwa.


Company builders w Polsce

Jedną z pierwszych fabryk startupów w naszym kraju jest To Reforge, powołana do życia w styczniu 2016 roku. Swoje usługi koncentruje na branży medycznej, finansowej, edukacyjnej, biotechnologicznej oraz sektorze aplikacji mobilnych, rozrywki i health and beauty. Firmę założyło dwóch polskich inwestorów – Łukasz Krasnopolski i Paweł Chodaczek – mających wieloletnie doświadczenie w branży nowych technologii. Obecnie zatrudnia ona niemal 100 osób, wśród których znajdują się zarówno twórcy przedsiębiorstw czy właściciele prywatnych firm, jak i naukowcy, mający doświadczenie w prowadzeniu projektów w 26 krajach europejskich. Filozofia To Reforge skupia się na szybkim budowaniu biznesu, połączonym z tworzeniem silnych zespołów, decydujących o sukcesie firmy. Jak przekonuje jeden z założycieli polskiej fabryki startupów: „Łączymy talent pomysłodawcy z talentami innych osób, żeby maksymalizować szanse na powodzenie”. Dla przyszłych właścicieli startupów, nie mających jeszcze doświadczenia na – bądź co bądź – trudnym rynku, pewnością jest to interesujące rozwiązanie.

Poleć artykuł

Komentarze