Finansowanie firmy – dotacja czy kredyt?

Finansowanie firmy – dotacja czy kredyt?

Osoby, które decydują się na założenie własnej działalności, rzadko mają dość pieniędzy, by samodzielnie wszystko sfinansować. Stoją zatem przed wyborem – ubiegać się o dotację czy o kredyt?

DOTACJA

Na rozruch firmy można ubiegać się o dotację z Unii Europejskiej. W ten sposób możemy otrzymać czterdzieści tysięcy złotych bądź nawet pięćdziesiąt tysięcy – jeśli zdecydujemy się na wybór opcji „mikropożyczka”.

Dotacja z Unii Europejskiej jest bezzwrotna – to znaczy, że nie trzeba oddawać żadnych pieniędzy, które się otrzymało. Oczywiście, jest to zabezpieczone wymogiem, iż otwarta przez nas firma będzie działała przynajmniej rok od podpisania umowy o dotację. W ten sposób Unia zabezpiecza się przed nieuczciwymi osobami. Aby otrzymać taką dotację, należy zapisać się na specjalne szkolenie z zakresu przedsiębiorczości i marketingu, ukończyć je, a następnie złożyć wniosek o dotację w odpowiedniej ku temu instytucji -  Wojewódzkim Urzędzie Pracy, Urzędzie Marszałkowskim, regionalnej jednostce wdrażania programów unijnych albo w Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich.

O dotacje na otwarcie własnej firmy możemy się również starać w Urzędzie Pracy, choć raczej ciężko je dostać, bowiem wiele zależy od stażu pracy oraz doświadczenia zawodowego. Osoby młode mają zatem małe szanse na ich uzyskanie. Otrzymamy również mniej pieniędzy niż oferuje Unia Europejska i część wydatków na firmę będziemy musieli pokryć z własnej kieszeni. Za to czas oczekiwania na decyzję jest o wiele krótszy niż w przypadku dotacji unijnych.

 

KREDYT

Środki na otwarcie własnej działalności można również pozyskać poprzez zaciągnięcie kredytu. Istnieją pożyczki niskooprocentowane, przeznaczone dla nowych przedsiębiorców. Zwykle jednak bank wymaga dosyć dużego zabezpieczenia (im wyższa pożyczka, tym większe ryzyko), zatem jej uzyskanie wymaga czyjegoś poręczenia bądź na przykład zastawienia jakiejś nieruchomości.

Ciężko uzyskać taką pożyczkę – szczególnie osobom młodym. Jest to jednak możliwe, choć ze względu na sporą dawkę ryzyka, odstrasza wiele osób.

 

PORÓWNANIE

Zdecydowanie w przypadku porównywania obu sposobów na uzyskanie pieniędzy, lepiej wypada dotacja. Ponosimy bowiem mniejsze ryzyko własne i jeśli utrzymamy się na rynku przez dość długi (ale nie aż tak bardzo długi) czas, nie będziemy musieli niczego zwracać. Zdecydowanie jest też łatwiej uzyskać taką dotację, niż kredyt, jako że formalności i dokumentacja są podobne, a Unia Europejska wspiera wiele osób, nie zwracając uwagi na ich doświadczenie czy wykształcenie, lecz raczej na zapał i realne szanse na sukces.

Niewiele osób też wie, że jeśli dwie osoby ubiegają się wspólnie o dotację, mogą otrzymać podwójną jej kwotę – czyli nawet osiemdziesiąt tysięcy złotych. To zdecydowanie dobry początek dla naszej nowej firmy.

Poleć artykuł

Komentarze