Firmy oferujące przelewy zagraniczne z Irlandii do Polski – porównanie

Firmy oferujące przelewy zagraniczne z Irlandii do Polski – porównanie

Jednym ze sposobów na przelanie gotówki z Irlandii do Polski są usługi firm pośredniczących. W poniższym artykule przedstawiamy porównanie takich instytucji pod kątem opłat za przelew, czasu jego realizacji oraz oferowanego kursu walut.

Czym są firmy pośredniczące?

Firmy te są alternatywą dla standardowych banków. Coraz więcej ludzi decyduje się na skorzystanie z usług właśnie takich instytucji, ponieważ z reguły oferują one znacznie korzystniejsze przewalutowanie, niższe opłaty za realizację przelewu oraz szybszy czas jego wykonania. Takie firmy, by legalnie istnieć, muszą działać pod patronatem państwowych instytucji finansowych. Dzięki temu ludzie korzystający z usług takich serwisów mają pewność, że ich dane oraz pieniądze są bezpieczne. W ofercie tradycyjnych banków klient do wyboru ma dwa rodzaje przelewów – SWIFT oraz SEPA. Ten pierwszy cechuje się tym, że może zostać zrealizowany w dowolnej walucie, a pieniądze można przelać z każdego państwa na świecie. Niestety prowizja za przelew SWIFT jest bardzo duża, dlatego system ten jest coraz mniej popularny. W przypadku typu SEPA możemy wysłać pieniądze tylko w walucie EUR, a dodatkowym warunkiem jest to, że bank zarówno nadawcy, jak i odbiorcy musi uczestniczyć w programie SEPA. Dużym plusem firm pośredniczących jest to, że korzystając z ich usług, nie musimy zakładać konta walutowego w Polsce, co niejednokrotnie wiąże się z poniesieniem dodatkowych opłat.

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając firmę pośredniczącą?

Czynników wpływających na jakość usług świadczonych przez firmy pośredniczące jest wiele. Pierwszym elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest kurs wymiany walut. Jeżeli wykonujemy przelew z Irlandii do Polski, to zostanie on zrealizowany w walucie EUR. Zwróćmy więc uwagę na to, jaki przelicznik na tę walutę oferuje nam dana firma pośrednicząca. Wydawać by się mogło, że niewielka różnica w kursie nie ma tak dużego znaczenia, jednakże popatrzmy na to z długoterminowej perspektywy – pracując w Irlandii i mając rodzinę w Polsce, z pewnością regularnie wysyłamy gotówkę do ojczyzny co najmniej raz miesiącu. Jeżeli na korzystnym kursie zaoszczędzimy nawet 50 zł miesięcznie, to w skali roku kwota ta wynosi 600 zł. Drugim ważnym elementem jest opłata za zleconą transakcję. W tym aspekcie firmy pośredniczące mają dużą przewagę nad bankami. Opłata za przelew SWIFT w banku może kosztować nas od 20 zł do 300 zł, zaś SEPA od 10 zł do 20 zł. Warto zwrócić uwagę na to, jaką prowizję pobiera firma pośrednicząca z tego tytułu. Z reguły dobrej jakości instytucje oferują swoim klientom przelewy za 0 EUR lub 5 EUR, zależnie od rodzaju przelewu (sprawdź easysend.pl). Czas realizacji jest równie ważny. Wybierając bank, musimy w niektórych przypadkach poczekać na pieniądze nawet 3 dni. Wybierając firmę pośredniczącą, zdecydujmy się na tą, która oferuje ekspresowe przelewy.

 

Porównanie ofert firm pośredniczących w przelewach z Irlandii do Polski

Wiedząc już, na co musimy zwrócić uwagę przy wyborze idealnej firmy, zobaczmy, co poszczególne serwisy mają nam do zaoferowania.

 

Easysend

Kurs EUR: 4,14 PLN;

Czas realizacji przelewu: Fast – 1 dzień roboczy (zależnie od godziny zlecenia możliwe jest, że przelew dojdzie na konto odbiorcy jeszcze tego samego dnia), SuperFast – ten sam dzień;

Opłata za realizację: Fast – 0 EUR, SuperFast – 5 EUR;

 

Azimo

Kurs EUR: 4,14 PLN;

Czas realizacji przelewu: 1 dzień roboczy;

Opłata za realizację: ok. 2 EUR;

 

TrasnferGo

Kurs EUR: 4,19 PLN;

Czas realizacji przelewu: Teraz – 30 minut, Dzisiaj – ten sam dzień roboczy, Standard – następny dzień roboczy;

Opłata za realizację: Teraz – 2,99 EUR, Dzisiaj – 1,99 EUR, Standard – 0,00 EUR;

 

Firmy pośredniczące stanowią świetną alternatywę dla oferty banków. Wysyłając pieniądze z Irlandii do Polski, warto zdecydować się właśnie na skorzystanie z usług takiego serwisu. Zwrócić uwagę należy na kurs walut, czas realizacji transakcji oraz na opłaty, jakie są z tym związane.

Poleć artykuł

Komentarze