
Gdy kontrahent nie płaci…
Prawdziwą zmorą wielu przedsiębiorców są kontrahenci, którzy nie spłacają swoich zobowiązań w terminie. Opóźnienia takie wpływają ujemnie na płynność finansową firmy i zmuszają do imania się różnych środków zaradczych. Co zrobić w takiej sytuacji?
Wezwanie do zapłaty
Jeśli klient, z którym podpisałeś umowę, nie wywiązuje się ze swoich obowiązków i zalega z płatnościami, to niezależnie od tego, czy jest to firma, czy też osoba indywidualna, w pierwszej kolejności powinieneś wystosować doń wezwanie do zapłaty. Bardziej radykalne środki należy zostawić na potem i uciec się do nich jedynie pod naciskiem rzeczywistej konieczności, tzn. wówczas, gdy dłużnik w dalszym ciągu nie kwapi się z uregulowaniem twoich należności.
W wezwaniu do zapłaty powinny się znaleźć następujące dane:
-
nazwa firmy będącej wierzycielem,
-
nazwa firmy bądź imię i nazwisko (w przypadku klienta indywidualnego) dłużnika,
-
precyzyjne określenie podstawy dochodzonego roszczenia,
-
kwota zadłużenia
-
przekroczony przez dłużnika termin płatności,
-
rachunek bankowy do dokonania wpłaty,
-
termin, w którym dłużnik powinien spłacić zadłużenie,
-
sankcje, jakie grożą dłużnikowi w razie nieuregulowania należności,
-
podpis wierzyciela.
A jeśli klient dalej nie płaci?
Jeśli wystosowanie do klienta wezwania do zapłaty nie przyniesie żadnego skutku, zawsze możesz odzyskać swoją należność na drodze sądowej. W tym celu należy najpierw złożyć do sądu wniosek o przeprowadzenie postępowania nakazowego w danej sprawie. Postępowanie nakazowe jest o tyle dogodne, że nie pociąga za sobą konieczności uczestniczenia w posiedzeniu obu stron: dłużnika oraz wierzyciela, co pozwala zaoszczędzić czas. Jeśli wniosek spełnia wszystkie formalne warunki i jest należycie uzasadniony, sąd wysyła dłużnikowi nakaz zapłaty. W ciągu dwóch dni od doręczenia dłużnik jest zobowiązany w całości zaspokoić roszczenie wierzyciela.
Jako przedsiębiorca powinieneś być zawsze przygotowany na ewentualność zasygnalizowaną w tytule tego artykułu. Jeśli nieuregulowana należność przyczyni twojej firmie problemów z wypłacalnością, pewnym wyjściem z tej niefortunnej sytuacji mogą być pożyczki online.
Komentarze