Handmade - hobby czy opłacalny biznes?

Handmade - hobby czy opłacalny biznes?

Ręcznie wykonane przedmioty cieszą się dużym zainteresowaniem. Konsumenci doceniają wysoką jakość, oryginalny pomysł i niepowtarzalność. Czy zatem tworzenie niepowtarzalnych przedmiotów może być również opłacalne i przynosić spore zyski?

Handmade – satysfakcjonujące hobby

Własnoręczne wykonywanie pięknej biżuterii, malowanie obrazów, konstruowanie mebli czy szycie ubrań pozwala czerpać niezwykłą wręcz satysfakcję z pracy twórczej. Wyzwalając pokłady kreatywności i dając szansę na doskonalenie zdolności manualnych, rękodzielnictwo stwarza okazję do realizacji nawet najbardziej niezwykłych pomysłów. Pasja i zaangażowanie widoczne w każdym detalu unikalnych przedmiotów handmade przekładają się na zainteresowanie klientów i przysparzają projektantom wielbicieli. Manifestując swoją wyjątkową osobowość, artyści zaklinają w swoich dziełach cząstkę siebie. W dodatku mogą spędzać czas w rozwijający, a zarazem przyjemny sposób.

 

Handmade – dochodowy biznes

Własnoręczne tworzenie i sprzedaż przedmiotów handmade wydaje się doskonałym sposobem na zarabianie pieniędzy. Zakup materiałów niezbędnych do rozpoczęcia działalności nie wymaga dużych nakładów pieniężnych, a prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie przysparza wielu trudności, choć wiąże się z poniesieniem większych kosztów (opłacanie podatków i składek ZUS). Najbardziej kłopotliwa wydaje się sprzedaż wytworzonych produktów, choć i w tym przypadku rękodzielnicy mogą liczyć na wygodne rozwiązania. Produkty handmade najskuteczniej sprzedaje się i reklamuje za pośrednictwem sklepu online. Decydując się na utworzenie i administrowanie własnego serwisu, przedsiębiorca musi pamiętać o uregulowaniu należności za zaprojektowanie strony i utrzymanie jej na serwerze. Wygodniejszym sposobem okazuje się nawiązanie współpracy ze specjalistycznymi portalami zrzeszającymi rękodzielników. Za ich pośrednictwem artyści i projektanci mogą promować swoje wyroby handmade i udostępniać je szerokiemu gronu potencjalnych klientów.

 

Handmade – ile można na tym zarobić?

Zdaniem niektórych konsumentów ceny produktów handmade są zbyt wysokie. Warto jednak wziąć pod uwagę ilość czasu poświęconą na wykonanie niezwykłych, dopracowanych przedmiotów. Stworzenie misternej kolii z koralików bez wątpienia wymaga wiele wysiłku, skupienia i zaangażowania, dlatego zasługuje na uczciwe wynagrodzenie. W cenę produktów handmade wliczają się koszty zakupu materiałów, koszt pracy artysty i inne koszty ogólne. W rezultacie za wspomnianą koralikową kolię zapłaci się 150 złotych, chociaż koraliki, z jakich ją wykonano, to dla jej twórcy nieduży wydatek. Przedmioty piękne i niepowtarzalne bez problemu znajdują nabywców, a ceny wyższe niż te zarezerwowane dla ujednoliconych, masowo produkowanych towarów nie zniechęcają miłośników wyjątkowego uroku handmade.

 

Tworzenie i sprzedawanie ręcznie wykonanych przedmiotów może być zarówno rozwijającym hobby, jak i opłacalnym sposobem na biznes. Wykonywanie rzeczy pięknych pozwala spożytkować talent i kreatywność, z kolei popularność rękodzieła daje szansę na zyskanie uznania i zdobycie pieniędzy. O powodzeniu rękodzielniczego biznesu decyduje przede wszystkim zaangażowanie, niebanalny pomysł i skuteczna reklama.

Poleć artykuł

Komentarze