Inwestowanie w akcje: rynek polski czy zagraniczny?

Inwestowanie w akcje: rynek polski czy zagraniczny?

Osoby zainteresowane giełdą bardzo często zastanawiają się, czy lepiej inwestować w akcje na rynku polskim czy zagranicznym. Czego mogą się obawiać w tym drugim przypadku?

Czym są akcje? Definicja i wyjaśnienie

Mimo popularności słowa, mniej obeznani w temacie wciąż nie do końca wiedzą, czym są akcje i z czym wiąże się inwestowanie w nie. Warto zatem wyjaśnić ten termin, by zdobyć podstawy do wnikliwszej analizy polskich i zagranicznych rynków.

Akcje są papierami wartościowymi, które łączą w sobie prawa o charakterze zarówno majątkowym, jak i niemajątkowym. Wartość pierwszych jest oczywista i namacalna, przy czym te drugie wynikają z uczestnictwa akcjonariuszy w spółce akcyjnej bądź też komandytowo-akcyjnej. Można zatem powiedzieć, że posiadanie akcji oznacza posiadanie części dotyczącego ich przedsiębiorstwa, a tym samym jego równowartości pieniężnej.


Rynek polski czy rynek zagraniczny?

Rynek zagraniczny daje nam szersze możliwości niż rynek polski – mamy bowiem do wyboru szereg atrakcyjnych firm o wielkich kapitałach i możemy zanotować o wiele większe zyski. Przy tym jednakże musimy się także liczyć z o wiele większym ryzykiem finansowym, ponieważ do zwykłego ryzyka (że kupimy akcje, które spadną w notowaniach, bądź sprzedamy taniej te, których wartość niebawem wzrośnie itp.) dochodzi również ryzyko walutowe. Wszak jesteśmy obywatelami Polski i posługujemy się polską walutą, wszystko na nią przeliczając – nawet jeśli inwestujemy w obcej. Należy więc wówczas brać pod uwagę nie tylko akcje danych spółek, lecz także kursy walut – a te również ulegają stałym wahaniom. Nawet w przypadku zanotowanego zysku na akcjach, możemy ponieść dotkliwe straty spowodowane niekorzystnym kursem walutowym, a co za tym idzie – ponieść straty na zagranicznej inwestycji. Istnieje również jeszcze dotkliwsze ryzyko – że stracimy zarówno na akcjach, jak i na walucie, przez co poniesiemy nawet kilka razy większe straty, niż w podobnej sytuacji na rynku polskim.

Czy zatem warto inwestować na rynku zagranicznym? Na pewno nie jest to sposób na sukces dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z giełdą. Jeśli już chcemy zainwestować w akcje na zagranicznych rynkach, najpierw zdobądźmy wprawę i doświadczenie na polskim rynku akcyjnym.

Poleć artykuł

Komentarze