Inwestowanie w dzieła sztuki

Inwestowanie w dzieła sztuki

Każdy zakup dzieła sztuki należy bardzo dokładnie przemyśleć. Inwestowanie w sztukę jest dobrym rozwiązaniem, ale nie należy nigdy działać pochopnie.

Na zyski z takiej inwestycji często czekamy kilka lat, dlatego warto zakupić takie dzieło, które będzie nam się podobało. Z pewnością atrakcyjne dzieło sztuki będzie doskonałą ozdobą naszego domu, co z pewnością umili nam czas oczekiwania na zyski z inwestycji. W dzisiejszych czasach na zakup sztuki może zdecydować się właściwie każda osoba, która posiada odpowiednią sumę do zainwestowania. Kierując się kilkoma wskazówkami, z pewnością dokonamy właściwego zakupu, który przyniesie nam zysk.

 

Przemyślana inwestycja w dzieła sztuki

Eksperci są zgodni co do tego, że inwestowanie w dzieła sztuki to jeden z bezpieczniejszych sposobów na lokatę kapitału. Cena przedmiotu artystycznego nie zależy od wydarzeń gospodarczych czy politycznych. Zatem inwestując w dzieła sztuki, możemy mieć pewność, że po jakimś czasie przyniosą nam one zysk. Bezpiecznie jest zainwestować kilka do kilkunastu procent naszych oszczędności. Należy pamiętać, że inwestycja w sztukę jest to inwestycja długoterminowa, na zyski musimy poczekać czasem nawet kilka lat. Dlatego inwestowanie większości naszych oszczędności to nie zawsze dobry pomysł. Aby dobrze ulokować swoje pieniądze, trzeba w pierwszej kolejności prześledzić rynek. Najlepiej dokonać analizy placówek aukcyjnych, galerii oraz skonsultować się z ekspertem zajmującym się dziełami sztuki.

 

W co warto inwestować?

Praktycznie każdy dom aukcyjny zajmuje się zarówno sprzedażą dzieł sztuki, jak również ich skupem. Warto prześledzić ofertę kilku placówek aukcyjnych, by wybrać takie dzieło, które nas najbardziej zainteresuje. Dzieła, jakie możemy zakupić, to: obrazy, antyki, monety, medale oraz srebro. Najbardziej pożądane aukcje sztuki to aukcje malarstwa, na których można zobaczyć zarówno dzieła epok minionych, jak i te na wskroś współczesne. Dzięki temu każdy znajdzie coś, co spełni jego oczekiwania. Specjaliści są zgodni co do tego, że warto inwestować w dzieła polskich artystów. Jest to inwestycja pewna i stabilna. Jeśli kupimy obraz znanego malarza, możemy być pewni późniejszej sprzedaży. Inwestowanie w malarstwo polskie z dziewiętnastego i dwudziestego wieku w większości przypadków to doskonały pomysł.

 

Dokonywanie ekspertyzy przed zakupem dzieła

Aby właściwie zainwestować w dzieło sztuki, należy posiadać specjalistyczną wiedzę z tego zakresu. Dlatego amatorzy popełniają wiele błędów związanych ze złym ulokowaniem kapitału. Przed zakupem interesującego nas dzieła warto zasięgnąć porady eksperta. Ekspertyza fachowca pozwoli nam dowiedzieć się, czy dany przedmiot jest na pewno autentyczny, czy nie posiada wad, które wpłyną na późniejszą sprzedaż. Specjalista pozwoli nam również wycenić dzieło, dzięki czemu nie przepłacimy. Ekspert posiada również wiedzę na temat tego, czy dane dzieło nie znajduje się na liście przedmiotów kradzionych lub zagubionych. Dzięki właściwej analizie unikniemy zakupu, który przyniesie nam więcej kłopotów niż pożytku. Zakupy bez ekspertyzy fachowca to często nieudana inwestycja. Dlatego decydując się na lokatę swojego kapitału w dzieła sztuki, lepiej poprzedzić tę decyzję spotkaniem ze specjalistą.

Poleć artykuł

Zobacz też:

Komentarze