Inwestycje polskich sportowców

Inwestycje polskich sportowców

Zarabiają krocie nie tylko na sporcie, ale również na przemyślanych inwestycjach. Co ciekawe, większość z nich to piłkarze – prawdopodobnie ze względu na wysokie gaże. Jednak od tej reguły są wyjątki. Kto stoi na czele polskich sportowców – biznesmenów?

W piłkę się gra, w biznes się inwestuje

Zbigniew Boniek – po nieszczególnie udanych inwestycjach we Włoszech (m.in. klub tenisowy, stadnina koni, restauracje i firma deweloperska) oraz w Polsce (firma BonOil produkująca komponenty do biopaliw), Boniek zdecydował się założyć farmy wiatrowe Bonwind w woj. łódzkim.

Tomasz Iwan - zawodnik Lecha Poznań otworzył pensjonat, dyskotekę i restaurację w Zakopanem, a także działającą z sukcesem agencję eventową MyPlace.

Kuba Błaszczykowski – wraz z Jerzym Brzęczkiem zdecydował się otworzyć w 2013 roku w Opolu Kubaturę, czyli centrum rozrywkowe połączone z klubem (pub sportowy, kręgle, bilard, sala bankietowa, kawiarnia, klub).

Radosław Majdan – były bramkarz jest obecnie prezesem spółki kosmetycznej Vabun. Posiada własną markę kosmetyków i perfum dla mężczyzn.

Jerzy Dudek - kolejny przedsiębiorczy bramkarz z naszej reprezentacji. Założył w woj. świętokrzyskim w 2007 roku firmę transportową Alwina-Trans Dudek & Salwa; od 3 lat firma intensywnie się rozwija, działalność spółki poszerzono o dystrybucję ładunków paletowych.

Robert Lewandowski – zaczynał od inwestycji w startupy razem z polskimi przedsiębiorcami, m.in. Radosławem Kobusem (goldenline.pl) oraz Pawłem Chodaczkiem (RTB House, AdPilot, Cloud Technologies) w funduszu inwestycyjnym Protos VC. Od 2015 roku inwestuje również w warszawskie i podwarszawskie nieruchomości za pośrednictwem spółki LS investment.

Sebastian Mila – piłkarz i właściciel klubu „Cassino” w Koszalinie.

Cezary Kucharski – emerytowany piłkarz, właściciel sportowej agencji consultingowej CK Sport Managment, która wspiera i kreuje talenty sportowe, m.in. Roberta Lewandowskiego.

 

Sukces we własnych rękach

Wojciech Fibakznany polski tenisista okazał się również miłośnikiem sztuki; w 2001 roku otworzył w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu znaną i odnoszącą sukcesy Galerię Fibak.

Karol Bielecki – piłkarz ręczny, który podobnie jak Fibak, w 2014 roku spełnił swoje marzenie i otworzył własną restaurację Solna 12 w Kielcach.

 

Inwestuj, by nie zostać na lodzie

Mariusz Czerkawski – hokeista, współzałożyciel znanej sieci klubów fitness Gymnasion, które można znaleźć w ponad 30 miastach całej Polski.

 

Wiatr w żagle, kurs na sukces

Mateusz Kusznierewicz – wyjątkowo przedsiębiorczy żeglarz regatowy prowadzi m.in. firmę Premium Yachting, która zajmuje się organizacją rejsów po Zatoce Gdańskiej oraz imprez regatowych. Dodatkowo, Mateusz prowadzi Akademię Kusznierewicza, która organizuje obozy sportowe, mazurskie rejsy, imprezy dla firm oraz szkolenia i egzaminy żeglarskie. Ostatnim pomysłem na biznes żeglarza było urządzenie ZOOM.ME, czyli rodzaj interaktywnej ramki na zdjęcia, na której osoby nieposiadające smartfonów (np. osoby starsze), mogą oglądać zdjęcia wysyłane z telefonów bliskich.

 

Prosta droga do celu

Sobiesław Zasada – kierowca rajdowy, który zwyciężał w zawodach w latach 50. i 60. ubiegłego wieku, został generalnym przedstawicielem i importerem Mercedesa w Polsce. Dodatkowo posiada stację narciarską w Świeradowie Zdroju.

Krzysztof Hołowczyc – również kierowca rajdowy, właściciel firmy Hołowczyc Managment, która zajmuje się organizacją eventów motoryzacyjnych i szkoleń dla kierowców. Co ciekawe, za 20-30 tys. zł można wynająć Krzysztofa jako gościa specjalnego na spotkania, imprezy, konferencje lub eventy.

Robert Korzeniowski – chodziarz, który wydeptał sobie ścieżkę nie tylko do kariery w sporcie, ale i w biznesie. W 1997 roku, wspólnie z żoną założył firmę Korzeniowski Sport Promocja, zajmującą się marketingiem sportowym. Niedawno otworzył w Warszawie RK Athletics – klub lekkoatletyczny dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.

 

Mocna głowa do interesów

Dariusz Michalczewski – współtwórca napoju energetycznego Tiger. Próbował również na rynku perfum, jednak bez większego powodzenia. Właściciel klubu fitness Tiger Gym w Gdańsku.

Mariusz Pudzianowski – strongman i zawodnik MMA prowadzi restaurację bankietową „U Pudziana” w rodzinnej Białej Rawskiej. Jest także założycielem firmy transportowej Team Mariusz Pudzianowski Transport i Spedycja.

Andrzej Supron – zapaśnik, trener i sędzia, współwłaściciel warszawskiej restauracji Piecuszek. W ofercie zapaśnika znajdują się dania kuchni bałkańskiej, włoskiej i polskiej.

Poleć artykuł

Komentarze