Jak obniżyć wydatki firmy?

Jak obniżyć wydatki firmy?

Prowadzenie własnej działalności generuje ze sobą często olbrzymie koszty. Istnieje jednak kilka prostych sposobów, aby zmniejszyć ponoszone na rzecz firmy wydatki. Jak to zrobić?

Mniejsze koszty = niższa jakość?

Wielu szefów firm obawia się, iż ograniczenie wydatków będzie oznaczało spadek jakości firmy, spowodowany pogorszeniem się jakości oferowanych dóbr i usług. Nie jest to jednak do końca prawda, choć wiadomo, iż większa ilość pieniędzy znacząco polepsza nasze możliwości na rynku – na przykład związane z reklamą.

Istnieją jednak takie rzeczy, na których można nieco oszczędzić oraz sposoby na to, by zmniejszyć wydatki na firmę, nie przyczyniając się jednocześnie do spadku jej wartości ani zmniejszenia zadowolenia jej klientów. Trzeba sobie uświadomić, że zmniejszenie ilości produkowanych dóbr albo cięcia etatów są naprawdę ostatecznym rozwiązaniem – firma nie powinna bowiem szafować dobrem swoich pracowników ani konsumentów.

 

Obniżenie podatku dochodowego

Jednym z podstawowych sposobów na zmniejszenie kosztów przeznaczonych na firmę jest obniżenie podatku dochodowego, czyli obowiązkowego, pieniężnego świadczenia, jaki osoby fizyczne lub prawne muszą świadczyć na rzecz państwa. Wysokość podatku uzależniona jest od uzyskiwanych dochodów oraz wykorzystanych odliczeń.

Podatek dochodowy oblicza się na podstawie wielkości uzyskanego dochodu. Warto jednak pamiętać, że sam dochód oblicza się odejmując od przychodu koszty jego uzyskania, co oznacza, że powinniśmy ujmować w nich jak najwięcej poniesionych na rzecz firmy wydatków – wówczas podatek znacząco się zmniejszy. Umieśćmy w owych kosztach nawet te niewielkie i pozornie nieistotne sumy – dodane do siebie na pewno pozwolą na uzyskanie większej liczby oraz zmniejszenie płaconego podatku.

Do kosztów możemy zaliczyć również te pozornie nieoczywiste, jeśli tylko udowodnimy ich wiarygodność – na przykład wydatki poniesione na środki czystości (ręczniki, mydło, itp.), produkty reklamowe (długopisy, kubki, itp.) czy na przykład naprawę roweru, którym dojeżdżamy do pracy.

               

Na czym można oszczędzić?

Istnieją takie rzeczy, na których można oszczędzić bez sprawiania komukolwiek kłopotu, ponieważ nie generują one żadnych większych utrudnień.

O czym mowa? Na przykład o zmianie drogich programów w firmie na te darmowe, zastępowanie oryginalnych tuszy do drukarek ich tańszymi zamiennikami czy wystawianie e-faktur zamiast drukowania ton zalegających dokumentów.

Poleć artykuł

Komentarze