Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca zobowiązany jest do wypełniania zadań księgowych. Do tego celu może wynająć biuro rachunkowe. Czym kierować się przy podejmowaniu takiej decyzji?

Certyfikowane biuro

Przy wyborze biura rachunkowego na potrzeby prowadzenia podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów lub pełnej księgowości, należy mieć na uwadze kompetencje księgowych, które tam pracują. Samo biuro rachunkowe powinno posiadać certyfikat księgowy Ministra Finansów oraz polisę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Polisa jest zabezpieczeniem dla biura na wypadek popełnienia błędów narażających klienta na straty finansowe. Jednocześnie, fakt wykupienia OC, które dla biur  rachunkowych nie jest polisą tanią, sprawia, że biuro staje się rzetelnym partnerem biznesowym dla przedsiębiorców.

Należy przy tym podkreślić, że biura rachunkowe nie ponoszą odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe swojego klienta wobec fiskusa. Za błędy księgowe odpowiedzialność przed Urzędem Skarbowym ponosi podatnik, któremu dopiero w dalszej kolejności przysługuje prawo do ewentualnego odszkodowania od biura.

W biurze powinny pracować osoby posiadające doświadczenie w prowadzeniu księgowości określonego rodzaju. Można przez to uniknąć popełniania podstawowych błędów.


Pozostałe kryteria wyboru

Najlepiej, aby wybrane przez przedsiębiorcę biuro rachunkowe cieszyło się dobrą opinią w branży. Można wybrać biuro polecane przez kontrahentów biznesowych. Może się ono znajdować niedaleko siedziby firmy, co ułatwi kontakt z księgową. Nowoczesne biura rachunkowe ułatwiają przekazywanie dokumentów pomiędzy klientami, przyjmując dokumenty elektroniczne. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi okresowo odwiedzać biura rachunkowego. Ważne, aby księgowa zapewniała indywidualną obsługę, co zwiększa komfort klientów.

Dla przedsiębiorcy będzie miało znaczenie również i to, czy biuro udostępni mu program do wystawiania faktur i czy będzie miał dostęp do swojej dokumentacji księgowej w dowolnym miejscu i o dowolnym czasie. Wymaga to bowiem prowadzenia księgowości w programie komputerowym z dostępem online.


Jeśli szukasz biura rachunkowego w Warszawie, zapoznaj się z ofertą firmy 2business.

Poleć artykuł

Komentarze