Jak wybrać lokatę? Ranking lokat służy pomocą

Jak wybrać lokatę? Ranking lokat służy pomocą

Rozpoczynając przygodę z oszczędzaniem, dobrze jest mieć świadomość, jak postępować, aby zmaksymalizować potencjalne zyski. Samo oszczędzanie, choć słuszne, nie zagwarantuje z automatu założonego sukcesu. Dlatego należy wybierać najlepsze produkty oszczędnościowe. Pomoże w tym ranking lokat.

Inflacja

Dlaczego warto trzymać pieniądze na lokatach? Można tu wspomnieć między innymi o inflacji, czyli o tym, iż z roku na rok wartość posiadanych środków spada. Zjawisko to można zobrazować na prostym przykładzie. Mając banknot stuzłotowy i udając się z nim do sklepu, możemy kupić określoną ilość danego towaru. Po roku czasu za to samo 100 złotych kupimy tego samego towaru już nieco mniej. Dobrze więc mieć na uwadze to, że oszczędzanie przynosi skutek wtedy, gdy w ujęciu realnym na danej inwestycji zarobimy lub też przynajmniej nie stracimy. Dlatego też podejmując decyzję o zdeponowaniu posiadanych oszczędności na lokacie bankowej, warto wybrać najlepszą z dostępnych. Biorąc pod uwagę ilość banków działających w Polsce, opcji jest co najmniej kilkadziesiąt. Skąd zatem wiedzieć, która lokata jest najatrakcyjniejsza?

 

Ranking lokat - w czym pomoże?

Ranking lokat – takie rozwiązanie może nam skutecznie pomóc w znalezieniu produktu spełniającego powyższe wymogi. W dobie internetu, wszechobecnych porównywarek, branżowych blogów czy portali finansowych zestawiających ze sobą różnego rodzaju produkty (od kredytów, przez fundusze inwestycyjne, po lokaty właśnie) – można w kilka sekund znaleźć to, czego szukamy. W rankingach lokat dostępnych w internecie zasada jest prosta. Porównują one oferowane w danym momencie lokaty głównie pod kątem proponowanego oprocentowania. Wystarczy po prostu wybrać te najkorzystniejsze.

Mając do dyspozycji takie narzędzie, oszczędzamy w praktyce wiele czasu, który należałoby poświęcić na samodzielną analizę cenników, bezpośrednie wizyty w placówkach czy dzwonienie na infolinię poszczególnych banków. Rankingi dostępne w internecie całkowicie eliminują ten problem. Co więcej, w większości przypadków po znalezieniu pożądanego produktu już z poziomu strony internetowej jest często możliwość przejścia do wniosku o założenie lokaty. Banki w większości przypadków poszły bowiem z duchem czasu i obok obsługi stacjonarnej dostępnej w lokalnych oddziałach umożliwiają również dokonywanie operacji za pośrednictwem bankowości internetowej.

Dzięki temu możliwe staje się założenie lokaty bez wychodzenia z domu, o dowolnej porze dnia czy nocy. Podobnie rzecz się ma z przelaniem środków. Niezależnie od tego, czy podstawowy ROR i lokata, którą chcemy założyć, znajdują się w tym samym banku, czy też w dwóch różnych. Wykonanie przelewu na konkretny rachunek to dzisiaj kwestia kilku, kilkunastu godzin, co sprawia, że cały proces jest nie tylko banalnie prosty w realizacji, ale i stosunkowo szybki. Nawet przy większych kwotach pieniądze docierają z reguły najpóźniej następnego dnia roboczego, licząc od dnia, w którym zostały wysłane. Nie ma zatem potrzeby wypłacać gotówki w oddziale i potem znowu ją wpłacać na lokatę. Dzisiaj wszystkie tego typu operacje można załatwić online.

Poleć artykuł

Komentarze