Jak założyć własną firmę?

Jak założyć własną firmę?

Założenie własnej firmy nie jest rzeczą prostą, jednak nie jest również aż tak skomplikowane, jak się to niektórym zdaje. Stosując się do opisanych w artykule porad, będziemy mogli to osiągnąć.

Trudne początki

Najtrudniejsze jest oczywiście określenie czym powinna zajmować się nasza firma i w jaki sposób chcemy doprowadzić ją do rozkwitu. Dobrze jest skupić się na takiej działalności, która jest nam dobrze znana lub w której mamy już jakiekolwiek doświadczenie – pozwoli nam to zminimalizować ewentualne ryzyko, a przecież nikt nie chce zamykać placówki tuż po jej otwarciu.

Dobrze jest utrafić w jakąś niszę na rynku, która pozwoli na osiągnięcie sukcesu, choć z roku na rok jest to coraz trudniejsze. Jednak – zawsze możliwe!

Zainteresujmy się bliżej tematem – zróbmy rozeznanie rynkowe, przeliczmy ewentualne koszty, zapytajmy o możliwości uzyskania dotacji. Im więcej danych uda nam się zebrać w tym początkowym okresie przemyśleń, tym łatwiej będzie nam później przekonać kogoś na przykład do udzielenia nam kredytu i tym szybciej uporamy się potem ze wszystkimi formalnościami.

               

Własna działalność krok po kroku

Gdy już zastanowimy się i dokładnie określimy czym powinna zajmować się nasza firma i w jaki sposób będzie ona działać, musimy podjąć dalsze kroki, których celem będzie jej rejestracja oraz start.

A więc po kolei:

1. Rejestracja w Urzędzie Miasta – należy złożyć wniosek o wpisanie naszej firmy do ewidencji działalności gospodarczej. Wpis kosztuje około 100 złotych, a każda modyfikacja danych 50 złotych.

2. Uzyskanie numeru REGON w Urzędzie Statystycznym – należy złożyć w nim wniosek o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej RG-1, na którego podstawie otrzymujemy REGON.

3. Udanie się do Urzędu Skarbowego w celu otrzymania numeru NIP – w Urzędzie Skarbowym składamy wniosek NIP-1 bądź NIP-2 oraz deklarację VAT-R.

4. Założenie firmowego konta bankowego – każda firma musi posiadać osobny rachunek bankowy.

W przypadku osób, które zatrudniają pracowników w swojej firmie, pojawia się również krok numer 5: Złożenie powiadomienia do Państwowej Inspekcji Pracy o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności oraz liczbie zatrudnionych w firmie pracowników.

Poleć artykuł

Komentarze