Jak znaleźć odpowiedni lokal dla swojej firmy?

Jak znaleźć odpowiedni lokal dla swojej firmy?

Mawia się, nie bez słuszności, że miejsce pracy jest drugim domem. Warto więc zadbać o to, aby przyjemnie było spędzać w nim czas. Ale jak znaleźć odpowiedni lokal? Odpowiedni, czyli taki, który nie odstraszy potencjalnych klientów wyglądem i będzie sprzyjał efektywnej pracy.

Niezależnie od tego, jaką działalność prowadzisz, dla dobra swojej firmy powinieneś wystarać się o wygodny, estetyczny, najlepiej położony w dogodnym miejscu lokal. Nie tylko przez wzgląd na samopoczucie i wydajność swoich pracowników czy swoją własną, ale również mając na uwadze przyszłych klientów, którzy będą cię oceniać po wyglądzie twojego biura. Miarą twojego profesjonalizmu będzie dla nich na początku ogólny wystrój pomieszczenia, w którym, zwabieni atrakcyjną ofertą, zawitają. Dlatego nie możesz sobie pozwolić na jakiekolwiek zaniedbania w tym względzie. Nasuwa się jednak pytanie:

 

Jak znaleźć odpowiedni lokal? Gdzie go szukać?

Z pomocą przychodzi oczywiście lokalna prasa i internet, choć zalecamy skorzystać najpierw z tego drugiego medium, zwłaszcza jeśli szukasz powierzchni biurowej w aglomeracji. Po wpisaniu w wyszukiwarkę stosownego hasła zostaniesz zasypany mnóstwem ofert, między którymi można do woli wybierać. Oczywiście najpierw musisz się zdecydować, czy korzystniej będzie wynająć, czy też nabyć lokal na własność. Dane statystyczne wskazują, że większość firm funkcjonuje w lokalach wynajętych. Startujący przedsiębiorcy na ogół nie dysponują na tyle zasobnym budżetem, aby móc pozwolić sobie na zakup powierzchni biurowej, a i ci dłużej obecni na rynku, o ile nie są koryfeuszami biznesu, chętniej wynajmują niż nabywają. Dlatego jeśli dopiero raczkujesz w swojej branży albo nie masz dostatecznych środków, aby zainwestować we własne biuro, korzystniej będzie odnająć lokal od kogoś. Np. w Warszawie jest bardzo wiele lokali do wynajęcia za przystępną cenę. Szczególnie atrakcyjna wydaje się oferta firmy IQ Investments, wynajmującej lokale użytkowe w okazałym i efektownym budynku Innovation Park. Firma dopuszcza możliwość indywidualnej aranżacji wynajętego pomieszczenia, ponadto lokale wyposażone są we wszelkie udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

 

Co uwzględnić przy wyborze lokalu?

Wybór lokalu użytkowego dla firmy powinien być podyktowany kilkoma fundamentalnymi kryteriami. Przede wszystkim należy uwzględnić liczbę pracowników. Rozmiary lokalu powinny być dostosowane do liczebności zespołu. Wszelkie zaniedbania w tym zakresie z całą pewnością odbiją się negatywnie na jakości wykonywanej pracy. Innym istotnym czynnikiem jest profil działalności przedsiębiorstwa. Kształt poszczególnych pomieszczeń, ich rozmiary, a także ogólny wystrój lokalu nie pozostają bez wpływu na skojarzenia i odczucia ewentualnych klientów. Czy dany lokal stwarza korzystne warunki do zabiegów aranżacyjnych, którym chciałbym go poddać? Czy konweniuje z charakterem działalności mojej firmy? Takie pytania powinien postawić sobie każdy przedsiębiorca przed wyborem swojego przyszłego miejsca pracy.

Rzeczą, o której nie można zapomnieć przy zapoznawaniu się z kolejnymi ofertami, jest również konkurencja. Gdzie mieszczą się siedziby konkurencyjnych przedsiębiorstw? Jak znacznie oddalone są od lokalu, nad którego wynajęciem się zastanawiam? Najlepiej byłoby oczywiście mieć siedzibę w miejscu jak najdalej położonym od siedzib firm konkurencyjnych, ale jednocześnie nienastręczającym potencjalnym klientom trudności w dojeździe. Dlatego też lokale w centrum są droższe niż te na peryferiach.

Wreszcie ostatnim, choć wcale nie najmniej ważnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest odległość lokalu od naszego miejsca zamieszkania. Dojazdy do pracy mogą być bardzo uciążliwe, zwłaszcza dla mieszkańców wielkich miast — łatwo jest ugrzęznąć w korku albo w zbytnim pośpiechu zaliczyć stłuczkę. Poza tym w dłuższej perspektywie zbyt duża odległość od domu staje się najzwyczajniej w świecie męcząca, gdyż konieczność codziennego jej pokonywania uszczupla przecież czas wolny.

 

Decyzji o wynajmie bądź zakupie danego lokalu na potrzeby swojej firmy nie podejmuje się bez zastanowienia, bez rozpatrzenia się w aktualnie dostępnych ofertach i rozważenia wszystkich możliwości. Wszak skutki tej decyzji będą długofalowe i zaważą na powodzeniu bądź niepowodzeniu naszego przedsięwzięcia. Dlatego pomyśl dwa razy, zanim podpiszesz umowę.

Poleć artykuł

Komentarze