Konta firmowe - co banki oferują przedsiębiorcom?

Konta firmowe - co banki oferują przedsiębiorcom?

Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą ma możliwość założenia specjalnego konta firmowego. Każdego roku w Polsce powstaje wiele małych, średnich oraz dużych firm. Dlatego też banki stale ulepszają swoją ofertę dla klientów, którzy prowadzą własny biznes.

Opłaty za prowadzenie konta

Wiele banków w erze konkurencji oferuje swoim klientom darmowe prowadzenie rachunku firmowego. Takie rozwiązanie jest dużym plusem dla osób, które dopiero rozpoczęły prowadzenie własnej działalności gospodarczej i nie są jeszcze pewne swoich zysków. Niektóre banki mają w ofercie darmowe prowadzenie konta przez określony czas, po upływie którego trzeba będzie płacić za wykonywanie różnych operacji. Przedsiębiorcy mogą już na początku wybrać płatne konto. Tacy klienci z reguły mają nielimitowane darmowe przelewy. Może się okazać, że takie rozwiązanie jest o wiele korzystniejsze i bardziej opłacalne niż wybór darmowego konta firmowego.

 

Opłaty za przelew z konta firmowego

Wykonywanie przelewów za pomocą konta firmowego nigdy nie jest całkowicie darmowe. Decydując się nawet na bezpłatny rachunek osobisty, bank może wymagać od nas uiszczenia opłaty za wykonanie określonej transakcji. Jeżeli będziemy chcieli przelać pieniądze w formie papierowej na rachunek znajdujący się w innym banku niż nasz, to zobowiązani będziemy do zapłaty nawet kilkunastu złotych. Transakcje internetowe są o wiele tańsze, ponieważ za jeden przelew zapłacimy maksymalnie 1,50 zł.

 

Oprocentowanie środków na koncie firmowym

Niektóre banki oferują swoim klientom oprocentowanie rachunków firmowych. Dzięki temu pieniądze znajdujące się na koncie przedsiębiorstwa będą same na siebie pracować. Wspomniane oprocentowanie z reguły nie jest wysokie, ponieważ przeważnie oscyluje na poziomie kilku procent, tym niemniej osoby, które lubią oszczędzać, z pewnością to docenią.

 

Opłaty za wypłacanie środków z bankomatu

Wraz z utworzeniem konta firmowego klientowi wydawana jest karta płatnicza. Większość banków nie pobiera opłaty z tego tytułu. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku wypłaty środków. Klienci z reguły nie są obciążani żadną prowizją, jeżeli zdecydują się na wypłatę gotówki.

 

Czy warto zakładać konto firmowe?

Niezależnie od tego, czy prowadzimy małe, czy też duże przedsiębiorstwo – warto. Banki przygotowały dla takich klientów specjalne oferty. Jako osoby prowadzące działalność gospodarczą musimy regularnie rozliczać się z urzędami państwowymi – ZUS oraz US. Korzystając ze zwykłego konta osobistego, najczęściej mamy możliwość wykonania tylko jednego darmowego przelewu do urzędu w przeciągu miesiąca. Osoby posiadające konto firmowe, w zależności od oferty konkretnego banku, mogą liczyć na to, że te transakcje będą darmowe. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jakie konto firmowe wybrać, to zachęcamy do sprawdzenia najlepszych ofert banków: https://www.totalmoney.pl/konta_firmowe.

Poleć artykuł

Komentarze