Kredyt hipoteczny: czy można negocjować warunki z bankiem?

Kredyt hipoteczny: czy można negocjować warunki z bankiem?

Negocjacje z bankiem w sprawie kredytu hipotecznego są czymś jak najbardziej wskazanym. W dzisiejszych czasach instytucje finansowe rywalizują ze sobą o każdego klienta, który wyrazi chęć wzięcia takiego kredytu.

Jakie warunki musimy spełniać, aby mieć solidną podstawę do negocjacji z bankiem?

1. Scoring kredytowy

Scoring to metoda oceny wiarygodności klienta – im wyższy scoring, tym większa wiarygodność. Najważniejszą rzeczą jest udowodnienie danemu bankowi, że jesteśmy dobrymi kredytobiorcami. Jeżeli mamy dobrą historię kredytową, warto to pokazać. Na scoring wpływają również inne czynniki, takie jak rodzaj zatrudnienia, status materialny czy też wcześniejsza współpraca z danym bankiem.

 

2. Wkład własny

Kolejnym mocnym argumentem w rozmowie negocjacyjnej jest posiadanie wkładu własnego większego niż ten, którego oczekuje bank. Jeżeli wymaga się od nas wkładu własnego na poziomie 10%, a my jesteśmy w stanie wpłacić 30%, bank to doceni i w związku z tym będziemy w lepszej pozycji negocjacyjnej.

 

3. Wysokość kwoty kredytu

Zasada jest prosta – im wyższa kwota kredytu, tym gorliwiej bank będzie o nas walczył. Biorąc kredyt na wysoką sumę, możemy bez problemu negocjować warunki, np. marżę.

Tutaj dowiesz się, jak wynegocjować marżę oraz inne warunki kredytu.

 

4. Presja czasu

Pod żadnym pozorem nie pokazujmy, że zależy nam na czasie, nawet jeżeli naprawdę znajdujemy się w sytuacji podbramkowej. Zdradzając się z pośpiechem, damy mu do zrozumienia, że zgodzimy się na każde warunki, jakie nam zaoferuje. Warto wybrać się do kilku banków - dzięki temu zyskamy dużo czasu i będziemy mogli ze spokojem negocjować warunki kredytowe. Musimy też pamiętać, że decyzja o warunkach nie jest podejmowana od razu, zazwyczaj trzeba poczekać kilka dni.

Jeżeli zastosujesz się do każdego z powyższych punktów, to z pewnością będziesz pożądanym przez bank kredytobiorcą. Nawet jeżeli twój wkład własny nie przekracza minimum, nie bój się negocjować! Podczas rozmowy negocjacyjnej przedstawiaj wszystkie argumenty świadczące o tym, że będziesz dobrym klientem, a na pewno uda ci się utargować korzystne dla siebie warunki.

 

Poleć artykuł

Komentarze