Kredyt mieszkaniowy dla oszczędnych

Kredyt mieszkaniowy dla oszczędnych

Planujesz kupić mieszkanie, ale nie za bardzo wiesz, skąd wziąć pieniądze? Przeczytaj poniższy artykuł, w którym dzielimy się kilkoma wskazówkami dotyczącymi zaciągania kredytu mieszkaniowego.

Zanim podejmiesz decyzję

Zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego jest krokiem poważnym, wiążącym się z koniecznością comiesięcznego spłacania określonej w umowie kwoty przez następnych 15-30 lat. Dlatego też nie należy decyzji dotyczącej kredytu mieszkaniowego podejmować pochopnie. Trzeba mieć oczy i uszy szeroko otwarte; nie warto iść na lep efektownym i kuszącym reklamom, które niejednokrotnie więcej skrywają, niż pokazują. Zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego, przeprowadź na rynku produktów finansowych gruntowny rekonesans. W ten sposób wykluczysz ewentualność skorzystania z oferty, która pod wieloma względami ustępuje ofertom konkurencyjnym. Pomocny w nabyciu wstępnej orientacji może się okazać internetowy ranking kredytów mieszkaniowych.


Czy warto skorzystać z usług doradcy finansowego?

Jeśli chciałbyś jak najwięcej zaoszczędzić, lepiej jest skorzystać z internetowych porównywarek i rankingów. Są one całkowicie darmowe, ale mają tę wadę, że dokonują porównań jedynie na podstawie standardowych kryteriów, takich jak marża czy oprocentowanie. Doradca finansowy z krwi i kości uwzględnia w swojej analizie o wiele więcej czynników, które mogą mieć znaczenie przy zaciąganiu kredytu mieszkaniowego. Ale oczywiście nie robi tego za darmo.

Jeśli możesz sobie pozwolić na skorzystanie z usług doradztwa finansowego, zrób to, przynajmniej na początkowym etapie porównywania konkurencyjnych produktów finansowych. Rzeczoznawca wskaże ci najbardziej atrakcyjne i najodpowiedniejsze dla ciebie i twoich możliwości finansowych oferty. Jeśli rzeczywiście musisz się liczyć z każdym groszem, po tym wstępnym etapie podziękuj doradcy za otrzymane wytyczne i sam udaj się do zarekomendowanych instytucji.


Co brać pod uwagę?

Przy porównywaniu ofert należy wziąć pod uwagę przede wszystkim następujące czynniki (kolejność podyktowana jest ważnością poszczególnych kryteriów):

  • marżę,
  • koszty dodatkowego ubezpieczenia,
  • prowizję.

Ogólnie rzecz biorąc, najatrakcyjniejsza oferta to ta, która ma najniższą marżę. Prowizję płacimy tylko raz, tymczasem nawet nieznaczne podwyższenie marży może być równoznaczne z kwotą rzędu 10 000 zł. Jeśli wahasz się między dwoma konkurencyjnymi bankami, z których każdy oferuje taką samą marżę, powinieneś wówczas wziąć pod uwagę warunki związane z dodatkowym ubezpieczeniem – weź kredyt tam, gdzie są one korzystniejsze.

Poleć artykuł

Komentarze