Księgowość internetowa – czy to dobry pomysł?

Księgowość internetowa – czy to dobry pomysł?

Wszyscy przedsiębiorcy zobowiązani są do prowadzenia ksiąg ewidencyjnych oraz do rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Księgowość jest więc niezbędnym elementem funkcjonowania firmy. Czy nowa, wirtualna jej odsłona jest warta zaufania?

Różne rodzaje księgowości: co wybrać?

Zasadniczo każdy przedsiębiorca ma 3 możliwości do wyboru: może albo powierzyć wszystko, co związane z księgowością, zewnętrznemu biuru rachunkowemu, albo zatrudnić księgowego lub księgową, albo też zajmować się tymi sprawami samodzielnie, bez niczyjej pomocy. Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Ci, którzy optują za ostatnią spośród trzech wymienionych możliwości, chętnie korzystają z aplikacji komputerowych ułatwiających prowadzenie własnej księgowości. Czy są one godne zaufania?

 

Księgowość internetowa

Księgowość internetowa prowadzona przy użyciu aplikacji komputerowych nie nastręcza wprawdzie tylu kłopotów, co metody tradycyjne, ale i tak jest dość absorbująca i czasochłonna. Jest to więc opcja dedykowana tym przedsiębiorcom, którzy nie wzdragają się przed korzystaniem z tego typu rozwiązań i posiadają wystarczające umiejętności w zakresie obsługi komputera oraz internetu. Dzięki narzędziom sieciowym właściciel firmy sam może wystawiać faktury kontrahentom, prowadzić rachunki, generować KpiR, sporządzać deklaracje podatkowe oraz wykonywać multum innych operacji składających się na księgowość firmy. Obsługa aplikacji do prowadzenia księgowości nie jest szczególnie trudna. Przez pierwszych kilka tygodni można z nich korzystać całkowicie za darmo; po upływie pewnego czasu, kiedy już poznamy wszystkie zalety programu i zdecydujemy się na jego kupno, możemy nabyć pełną, nieograniczoną wersję.

 

Księgowość internetowa: dla kogo?

Nie wszyscy przedsiębiorcy wyjdą na swoje, decydując się na prowadzenie księgowości internetowej. To opcja zarezerwowana dla małych firm, dla których takie skromne narzędzia w zupełności wystarczą. Większe przedsiębiorstwa, które ponadto zmuszone są wykonywać nieszablonowe, skomplikowane czynności gospodarcze, powinny korzystać z usług zewnętrznego biura rachunkowego.

Poleć artykuł

Komentarze