Leasing czy kredyt - co lepsze dla nowej firmy na sfinansowanie pojazdów?

Leasing czy kredyt - co lepsze dla nowej firmy na sfinansowanie pojazdów?

Samochody ciężarowe czy busy to pojazdy bardzo eksploatowane. Kupowanie ich często po prostu się nie opłaca. Jaki sposób sfinansowania zatem wybrać – leasing czy kredyt?

Leasing pojazdów dla nowej firmy – to się opłaca

Użytkowanie sprzętu za niewielką opłatą, przez określony czas i z ustalonymi ratami - tak w skrócie wygląda leasing, który na koniec daje użytkownikowi możliwość wykupienia sprzętu. Zazwyczaj taka opłata stanowi kilka procent ceny wyjściowej. Na wstępie trzeba dodać, że istnieją dwie formy leasingu: operacyjny oraz finansowy. Zdecydowanie większą popularnością cieszy się ten pierwszy. Leasing w klf24.pl oferuje oba rozwiązania na przejrzystych warunkach.

W leasingu operacyjnym początkowe koszty są niższe, ponieważ VAT rozłożony jest w czasie, na korzystne raty. Dla nowej firmy niebywałą zaletą jest fakt, że nie trzeba mieć długiego stażu działalności, by otrzymać finansowanie. Na korzyść tej formy przemawia również możliwość wliczenia leasingu w koszty uzyskania przychodu. Tym samym leasing operacyjny nie jest traktowany jako zobowiązanie, więc nie obniża zdolności kredytowej.

Leasing pojazdów dla nowej firmy jest lepszy niż kredyt jeszcze pod jednym względem. W razie problemów leasingodawca chroni majątek przedsiębiorcy, ponieważ pojazdy są własnością firmy leasingowej i nie ma możliwości przejęcia przez komornika.

 

Nowa firma a kredyt = problemy

Niestety, dla nowych przedsiębiorców, którzy chcą zakupić pojazdy, kredyt może okazać się problematyczny. Chodzi tutaj głównie o udokumentowane dochody i inne potwierdzenia. Ponadto miesięczne koszty kredytu mogą okazać się wyższe niż w przypadku leasingu. Na koszty kredytu składa się marża banku i stawka referencyjna. Marża ustalana jest indywidualnie, zaś na stawkę referencyjną bank nie ma wpływu. W przypadku kredytu firma musi mieć formę zabezpieczenia, w tym przypadku pojazdy.

W razie problemów ze spłatą, bank i komornik mogą przejąć zakupione przedmioty, ponieważ stanowią one nasz majątek. W leasingu jest o tyle dobrze, że na koniec sami możemy wybrać, czy wykupujemy pojazdy, czy nie. Czasem korzystniejsze jest wzięcie nowych sprzętów na następną umowę. Biorąc kredyt, nie mamy tej możliwości, ponieważ automatycznie stajemy się właścicielami. W koszty uzyskania przychodu w przypadku kredytu możemy wrzucić odsetki od rat i amortyzację.

 

Leasing - dobra decyzja

W świetle wszystkich możliwości, jakie dają leasing i kredyt, ten pierwszy wydaje się korzystniejszy. Największą przeszkodą może okazać się krótki staż działalności. Leasing skuteczniej pozwala pozyskać środki trwałe, niezbędne do rozkręcenia nowej działalności, w krótkim czasie. Jeśli będziemy zabiegać o kredyt, niezbędne będzie wykazanie się znacznymi dochodami. Firma KLF24, o której już powyżej wspominaliśmy, specjalizuje się w pozyskiwaniu leasingu na start dla nowej firmy. Nie trzeba się więc obawiać, nawet zgromadzenie koniecznych środków z tą firmą jest możliwe. Właściwe prowadzenie klienta pozwala uzyskać satysfakcjonujące finansowanie.

Poleć artykuł

Komentarze