Na czym polega robotyzacja procesów biznesowych?

Na czym polega robotyzacja procesów biznesowych?

W biznesie oprócz wielu innych rzeczy liczy się tempo wykonywania bieżących zadań. Obecnie dzięki specjalnemu oprogramowaniu można je znacznie zwiększyć. Automatyzacja jest dużym krokiem naprzód w usprawnianiu procesów biznesowych.

Wbrew temu, co może sugerować tytuł poniższego artykułu, robotyzacja procesów biznesowych (robotic process automation) niewiele ma wspólnego z blaszanymi robotami, stanowiącymi mocno już wyeksploatowany rekwizyt kina sience-fiction. Wiąże się za to ściśle z wykorzystaniem specjalistycznego oprogramowania do usprawniania działalności przedsiębiorstw oraz innych podmiotów. Oprogramowanie tego typu pozwala zautomatyzować wiele zadań i niesie za sobą rozliczne korzyści.

 

Korzyści płynące z wdrożenia robotyzacji w biznesie

Robotyzacja procesów biznesowych przede wszystkim znacznie przyspiesza tempo pracy: program jest w stanie szybciej niż człowiek wykonywać zadania oparte na powtarzalnych schematach. Jeśli np. czyjaś praca polega na logowaniu się do skrzynek e-mailowych, pobieraniu z nadesłanych wiadomości załączników z zamówieniami, a następnie wysyłaniu tychże zamówień do magazynu, wystawianiu faktury i przesyłaniu jej do klientów – o wiele szybciej poradzi sobie z tym specjalna aplikacja.

 

Jak przygotować program do pracy?

Na samym początku należy oczywiście „nauczyć” program wykonywania odpowiednich czynności: wskazujemy miejsce, w którym ma się on zalogować, podpowiadamy, jakich haseł używać, określamy dane, które nas interesują, a także czynności, które ma wykonać aplikacja. Takie „uczenie” jest jednorazowe i niezwykle łatwe, jeśli opanuje się już jej interfejs.

W odróżnieniu od człowieka robot może wykonywać powierzone mu zadanie cały czas, 24 godziny na dobę. Nie mówiąc już o tym, że przy silnie zalgorytmizowanych zadaniach robotyzacja procesów biznesowych wyklucza ryzyko pomyłek, które zdarzają się przecież ludziom.

 

Robotyzacja otwiera zupełnie nowe możliwości nie tylko w sferze biznesu, ale nie da się ukryć, że właśnie zastosowania biznesowe cieszą się obecnie największym powodzeniem, jeśli chodzi o wykorzystanie programów automatyzujących pracę. Nowe rozwiązania technologiczne znacznie usprawniają działalność fabryk, biur, placówek zdrowia publicznego oraz różnego rodzaju instytucji. Dlatego warto z nich korzystać.

 

Poleć artykuł

Komentarze