Na czym polega wirtualne call center?

Na czym polega wirtualne call center?

Call center to określenie wykorzystywane w dzisiejszym marketingu szczególnie często. System ten pozwala na obsługę klienta na różnych etapach procesu sprzedażowego i posprzedażowego przy użyciu linii telefonicznej.

Czym on jest?

Wirtualne call center jest odpowiednikiem standardowego call center, ale nie wymaga zainstalowania w siedzibie użytkownika urządzeń do obsługi systemu. Nie jest to system, który fizycznie wdraża się w siedzibie danego przedsiębiorstwa, ale jest zainstalowany w chmurze obliczeniowej i z niej można korzystać z niego. Dostawca usługi instaluje odpowiednie oprogramowanie na swoim serwerze, zaś użytkownik systemu otrzymuje dostęp do aplikacji za pomocą sieci internetowej. Wystarczy, aby wniósł wymaganą opłatę abonamentową za wykorzystywanie funkcjonalności systemu call center w wersji wirtualnej przez określoną liczbę konsultantów.

Wirtualny system call center, oferowany na polskim rynku telekomunikacyjnym między innymi przez firmę Datera, zyskuje zwolenników wśród przedsiębiorców, zwłaszcza z sektora MŚP, którzy wcześniej nie mogli sobie pozwolić na własne centrum telefoniczne z uwagi na wysokie koszty takiej inwestycji. Wirtualne call center nie pociąga za sobą kosztów zakupu i utrzymania serwerów, które ponosi dostawca usługi.

Dla kogo?

W zasadzie każda firma z powodzeniem może korzystać z wirtualnego call center na gruncie prowadzonej działalności. Nie jest istotne przy tym, czy dotychczas korzystała z tradycyjnego centrum telefonicznego czy nie posługiwała się takim kanałem komunikacji z klientami i kontrahentami biznesowymi.

Konsultanci mogą rozmawiać z klientami za pośrednictwem wirtualnego call center w dokładnie w ten sam sposób, jakby korzystali z tradycyjnych metod komunikacji telefonicznej. Wymagany jest przy tym wyłącznie dostęp do szerokopasmowego internetu.

Usługa systemu call center w wersji wirtualnej dedykowana jest działom call center i firmom zajmującym się outsourcingiem call center. W Polsce jest to obecnie popularny model prowadzenia działalności gospodarczej.  System świadczony jest w modelu cloud computingu, software as a service. Pozwala on na ograniczenie kosztów inwestycji w system telekomunikacyjny, głównie z uwagi na fakt, że nie wymusza na przedsiębiorcy dokonania zakupu fizycznej centrali telefonicznej, o którą miałby się opierać dział call center. Zaletą takiego rozwiązania jest elastyczność i możliwości rozbudowy, jeśli zajdzie taka potrzeba, wraz z rozwojem prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej. Intuicyjny system obsługi call center w wersji wirtualnej dodatkowo przemawia na jego korzyść.

Poleć artykuł

Komentarze