Nowa firma a dotacje z Unii Europejskiej

Nowa firma a dotacje z Unii Europejskiej

Coraz większa liczba osób decyduje się na założenie własnej działalności. Generuje to jednak ze sobą horrendalne często koszty – a przecież można pokryć ich część z dotacji unijnej. Jak ją uzyskać?

Dotacje unijne

Unia wspiera osoby, które pragną założyć własną firmę na dwa sposoby:

  • oferując mikropożyczkę,
  • oferując dotację.

Mikropożyczkę, oczywiście, należy po pewnym czasie zwrócić – jest jednak niskooprocentowana, a jej spłatę można zawiesić nawet na okres 12 miesięcy i uzyskać do 50 tysięcy złotych na rozruch własnej działalności.

Dotacja jest o wiele lepszą formą wsparcia, ponieważ w tym przypadku otrzymane od Unii Europejskiej pieniądze nie muszą zostać zwrócone. Możemy w ten sposób otrzymać nawet 40 tysięcy złotych, lecz jednocześnie ciężej taką dotację otrzymać.

Dotacje unijne są również na dwa sposoby wypłacane – wszystko zależy od zapisów w konkursie, w którym uczestniczymy (nie każdy bowiem otrzyma wsparcie pieniężne). Ze względu na charakter wypłat dotacje dzielimy na:

  • przelane bezpośrednio na konto osoby, której przyznano dotację (w całości bądź w transzach),
  • częściowo refundowane, to znaczy działające na takiej zasadzie, iż pieniądze zostają jak gdyby zwracane za dokonywane zgodnie z przedstawioną inwestycją zakupy, przy czym istnieje konieczność okazania wszystkich faktur.

Nowo powstałe firmy również mogą się ubiegać o pomoc z Unii Europejskiej, ponieważ specjalnie dla nich stworzony został program Inteligentny Rozwój, umożliwiający uzyskanie dodatkowych funduszy między innymi na wsparcie prowadzenia B+R, zwiększenie potencjału naukowo-badawczego czy wspieranie innowacyjności.

 

Kto ma szanse?

Dotacje przeznaczone są dla tych osób, które mają jakiś pomysł na własną działalność oraz wezmą udział w specjalnym szkoleniu z zakresu przedsiębiorczości i marketingu. Jak dostać się na taki kurs? Dostarczamy odpowiedni formularz zgłoszeniowy i wszystkie wymagane dokumenty do Wojewódzkiego Urzędu Pracy, Urzędu Marszałkowskiego, regionalnej jednostki wdrażania programów unijnych albo Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, a później udajemy się na rozmowę kwalifikacyjną, po której organizator szkolenia podpisuje z nami umowę o udzieleniu wsparcia szkoleniowo–doradczego.

 

Wniosek o dofinansowanie

Po odbytym szkoleniu możemy już złożyć wniosek o dofinansowanie własnej działalności z pieniędzy unijnych. We wniosku musimy zawrzeć orientacyjne koszty prowadzenia naszej działalności, kwotę interesującej nas dotacji oraz podstawowe informacje o naszym pomyśle na biznes/istniejącej firmie.

Poleć artykuł

Komentarze