Odkurzacze przemysłowe zgodne z dyrektywą ATEX

Odkurzacze przemysłowe zgodne z dyrektywą ATEX

Co odróżnia odkurzacze przemysłowe od zwykłych odkurzaczy? To, że do ich produkcji używa się silników asynchronicznych lub zasilanych sprężonym powietrzem.

Dużą zaletą silników asynchronicznych jest możliwość dowolnej regulacji mocy i prędkości, dzięki czemu odkurzacz można dostosować do indywidualnych potrzeb klienta. Warto wiedzieć, że dzięki silnikom asynchronicznym urządzenia pracują z większą prędkością (w porównaniu do maszyn z silnikami synchronicznymi). Silniki asynchroniczne są też znacznie sprawniejsze, wykorzystują niemal 100% mocy, dzięki czemu pracują wyjątkowo efektywnie.

 

Przewaga odkurzaczy przemysłowych nad zwykłymi

Standardowy, domowy odkurzacz ma pewne ograniczenia. Przede wszystkim jego filtry stosunkowo często zapychają się. Odkurzenie powierzchni pokrytych konkretnymi zanieczyszczeniami, np. mąką, kakao, cukrem pudrem czy gipsem, sprawia, że odkurzacz może się nieodwracalnie zapchać i w  konsekwencji przestanie działać. Dlatego trzeba bardzo uważać na to, co odkurzamy. Tymczasem odkurzacze przemysłowe są przystosowane do pochłaniania nawet najgorszych pyłów. Warto odnotować, że sprzęty oznaczone certyfikatem ATEX spełniają wszystkie warunki, jakie bezwzględnie muszą spełniać produkty stosowane w strefach, w których występuje zagrożenie wybuchem. Specjalistyczne odkurzacze przemysłowe są w stanie pochłaniać mąkę, cukier czy mleko w proszku, ale też sproszkowane aluminium, drewniane trociny, sproszkowane ziarna oraz np. metale, w tym cynę.

Odkurzacze ATEX chronią przed wybuchami i nadają się do stosowania w strefach zagrożonych wybuchem. Warto przed zakupem odkurzacza zwrócić uwagę na to, jakiej klasy filtr on posiada. Urządzenia wyposażone w filtr klasy L są przeznaczone do pochłaniania pyłów i drobnego kruszywa, dlatego dobrze sprawdzą się np. w pracowniach stolarskich. Warto z nich korzystać także przy pracach wykończeniowo-remontowych, gdy w powietrzu unosi się dużo pyłu. Odkurzacze ATEX precyzyjnie czyszczą powierzchnię i pochłaniają nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia. Klasa M również sprawdzi się przy remontach i pracach budowlanych; odkurzacze tej klasy dobrze pochłaniają nie tylko pyły lakiernicze, ale też np. drobne odpadki od gipsu. Z kolei urządzenia klasy H przeznaczone są do pochłaniania wyjątkowo niebezpiecznych odpadów produkcyjnych, do których zalicza się m. in. cynk, ołów, kadm, azbest. Odkurzacze przemysłowe tego typu muszą mieć wyjątkowo mocne filtry i odpowiednią szczelność, dzięki której zapobiegają rozprzestrzenianiu się szkodliwych substancji w powietrzu.

 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza przemysłowego?

  • Oczyszczacz filtrów - nawet najlepszy odkurzacz będzie stopniowo tracił moc zasysania, gdy jest stale zapychany pyłami. Aby do tego nie dopuścić, trzeba stale używać oczyszczacza filtrów, dzięki któremu odkurzacz będzie sprawny przez wiele lat.
  • Zawór anty-implozji - odkurzacze ATEX przeznaczone do zbierania materiałów niebezpiecznych powinny zawierać odpowiedni zawór, który zapobiegnie wybuchowi.
  • Pochłaniane substancje - nie każdy odkurzacz przemysłowy nadaje się do odkurzania tych samych odpadów. Warto o tym pamiętać, aby urządzenie służyło nam przez długi czas. Do najpopularniejszych odpadów przemysłowych należą: cukier, olej, sproszkowany plastik, fragmenty cegieł, piasek, odpady celulozowe i cement. Przed zakupem odkurzacza zwróć uwagę na to, do jakiej klasy należy i z jakimi odpadami sobie poradzi.
  • Niektóre odkurzacze nadają się do zbierania zarówno pyłów, jak i cieczy. Określane są jako urządzenia do pracy sucho-mokro. To nieco droższe sprzęty, ale jeśli część zanieczyszczeń w twoim zakładzie składa się z substancji płynnych, to warto zainwestować w taki odkurzacz. Jego koszt będzie się stopniowo zwracał.

Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł “Odkurzacze przemysłowe zgodne z dyrektywą ATEX” powstał we współpracy z  przedstawicielem firmy BHF Poznań www.bhfpoznan.pl

Poleć artykuł

Komentarze