Odliczenia podatku związane z wymianą opon w pojazdach służbowych

Odliczenia podatku związane z wymianą opon w pojazdach służbowych

Od wymiany opon w samochodzie służbowym możesz odliczyć 50 procent wartości VAT. Koła powinieneś zmieniać wiosną, jesienią oraz gdy są uszkodzone.

1 kwietnia 2014 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT, czyli podatku od produktów i usług. Dokument precyzyjnie wskazuje sytuacje, w których możesz odliczyć należność, jeśli korzystasz z samochodu służbowego. W przypadku wymiany opon jest odliczane 50 procent podatku VAT.

 

Odliczenie podatku a wymiana opon w samochodzie służbowym – zasady

Co roku wiosną montujesz opony letnie, a jesienią zimowe. Wymiana kół pociąga za sobą koszty, które w skali roku osiągają nawet 1000 złotych. W przypadku korzystania z samochodu służbowego możesz odliczyć podatek w związku z wymianą opon. W takiej sytuacji opłata będzie niższa o 50 procent wartości VAT. W celu odliczenia podatku zapoznaj się z poniższymi zasadami.

Zadbaj o fakturę – za każdy zakup oraz zleconą usługę powinieneś mieć fakturę z danymi firmy. Dokument będzie potwierdzeniem zapłaty za wymianę lub zakup opon. Pamiętaj więc, by poszukać warsztatu samochodowego, w którym otrzymasz fakturę.

Bądź terminowy – opłaty za wymianę opony dokonaj w przeznaczonym na to czasie. W przeciwnym razie możesz nie dostać zwrotu za podatek VAT.

Licz się z kontrolą – każda prośba o zwrot podatku VAT może zostać sprawdzona przez urzędników. Będziesz musiał przedstawić im dokumentację związaną z wymianą opon.

 

Kiedy wymienić opony?

Opony w samochodzie powinieneś zmieniać co najmniej dwa razy w roku (wiosną i jesienią) oraz w przypadku uszkodzenia lub zużycia koła. Koszt jednego koła waha się od 100 do 40000 złotych (w zależności od gatunku, modelu i przeznaczenia). Zobacz, w jakich sytuacjach jesteś zobowiązany do wymiany opony:

Pora roku – w listopadzie zmień opony na zimowe, a w kwietniu zamontuj opony letnie.

Przebicie opony – duża usterka wymaga całkowitej zmiany koła, natomiast niewielkie przebicie możesz naprawić w warsztacie samochodowym.

Zużycie bieżnika – co najmniej 4 razy w roku sprawdź poziom zużycia bieżnika. Minimalna głębokość rowków to 1,6 milimetra. Zużycie bieżnika wiąże się z wymianą opony na nową, w której głębokość rowków wynosi 8-9 milimetrów.

Zmiany starzeniowe – jeśli na zewnętrznej części opony zauważysz deformacje i pęknięcia, wymień oponę. Takie symptomy oznaczają, że koło jest zużyte.

Źle dobrane opony – każdy model samochodu ma odpowiedni rodzaj opon. W przypadku zamontowania kół z innego modelu auta, nie uzyskasz maksymalnych osiągów

Poleć artykuł

Komentarze