Pomysły na biznes w małym mieście

Pomysły na biznes w małym mieście

Chcąc uciec od wielkomiejskiego gwaru, niektóre osoby marzą o przeniesieniu się do małej miejscowości, gdzie koszty utrzymania są niższe, a ludzie mniej anonimowi.

Przed podjęciem takiej decyzji kluczowym pytaniem pozostaje: "no dobrze, ale co tam można robić?". Brak pomysłu na prowadzenie działalności i obawa przed utratą środków do utrzymania paraliżują wiele osób, uniemożliwiając im spełnienie swoich marzeń. Tymczasem niewielkie miejscowości oferują rozmaite korzyści. Poczynając od niższych kosztów (wynajem lub zakup nieruchomości, lokalne podatki), poprzez bezpośredniość w negocjacjach z gminnymi władzami, aż po dotacje z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jak zawsze podstawą jest pomysł, a ten poparty powinien być własnymi umiejętnościami oraz wnikliwą obserwacją miejscowych uwarunkowań.

 

1. Handel i usługi

Problemem zdaje się brak klientów oraz ryzyko przetrwania na małym rynku. Z drugiej jednak strony brak konkurencji sprzyja rozwojowi firmy, wystarczy tylko trafić na odpowiednią niszę.

 

2. Produkcja

Za przeniesieniem (lub rozpoczęciem) jej w małej miejscowości przemawiają względy ekonomiczne. Niższe koszta i płace, tańsze grunty pod budowę hal oraz większy ich wybór, zaś rynek zbytu może być już ogólnokrajowy czy nawet zagraniczny - wszystko zależy od idei i wiedzy.

 

3. Żywność ekologiczna

Widoczny w ostatnich latach popyt na zdrową żywność spowodował, że 80% przedsiębiorców na obszarach wiejskich podejmuje się jej produkcji i sprzedaży. Rosnąca świadomość konsumentów sprawia, że wolą zapłacić więcej, o ile produkt jest w pełni naturalny. Uprawa warzyw i owoców bądź hodowla zwierząt (zwłaszcza drobiu) staje się opłacalnym przedsięwzięciem. Nabywców znaleźć można przez Internet lub dołączając do spółdzielni spożywczej.

 

4. Turystyka

Szukający wytchnienia turyści chętnie skorzystają z oferty noclegów i posiłków. Atrakcyjność regionu będzie dodatkowym atutem, by poprowadzić gospodarstwo agroturystyczne. Nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej - wystarczy wpis do gminnego rejestru. Zadowoleni odwiedzający z pewnością powrócą i polecą przyjazną placówkę znajomym.

 

5. Praca przez Internet

Jedynym warunkiem jest dostęp do szerokopasmowego łącza, a zająć się można dosłownie wszystkim. Tworzeniem stron www, prowadzeniem profili na portalach społecznościowych, zarabianiu na reklamach i programach partnerskich, copywritingiem.

 

Mieszkając blisko natury czy w małej społeczności, można nie tylko odpocząć, ale i prowadzić satysfakcjonującą i intratną działalność gospodarczą. Wystarczy dobry pomysł, by móc wcielić w życie swoje marzenia.

Poleć artykuł

Komentarze