Przelew z UK do Polski – gdzie przelewać pieniądze po najlepszym kursie?

Przelew z UK do Polski – gdzie przelewać pieniądze po najlepszym kursie?

Jeśli chcemy przesłać pieniądze z Wielkiej Brytanii do Polski, zależy nam, aby transakcja była najszybsza i najtańsza. W skład sumy kosztów za przelew zagraniczny wchodzi nie tylko opłata realizacyjna lub prowizyjna danej instytucji, ale także przewalutowanie. Gdzie kurs jest najkorzystniejszy?

Przelew przez bank

To wciąż najpowszechniejszy sposób na przelewy z UK do Polski. Niestety nie jest on najtańszy. Przy transakcjach elektronicznych banki korzystają z serwisu SEPA (Single Euro Payments Area). Jest to rodzaj przelewu wykonywanego w obrębie krajów należących do Unii Europejskiej. Niemal każdy bank, mający swoją placówkę w Polsce, należy do tego systemu. Jednak nie jest tak kolorowo, jak może się wydawać. Przelew SEPA jest robiony w euro, więc jeżeli zarabiamy w funtach i zlecamy transakcję w tej walucie – musimy liczyć się z kosztami przewalutowania funtów na euro, a następnie na złotówki. Kursy walutowe w bankach często są wyższe niż na przykład w kantorach, w związku z czym możemy stracić znaczną sumę kosztem właśnie przewalutowań. Banki pobierają także opłatę w wysokości 5-10 złotych za każdy przelew. Dokładna kwota opłaty jest podana w tabeli opłat i prowizji na stronach internetowych poszczególnych instytucji. Możemy oczywiście wymienić funty na euro w kantorze. Warto jednak zrobić kalkulację tego, co bardziej nam się opłaca, ponieważ kurs GBP w punktach wymiany waluty może okazać się tylko nieznacznie niższy od tego w bankach.

 

Przelew przez firmę pośredniczącą

Alternatywą dla banków są działające na terenie Polski od kilkunastu lat firmy pośredniczące w transakcjach międzynarodowych. Dzięki nim możemy wykonywać przelewy szybko, niedrogo i bezpiecznie. Procedura przelewu nie jest skomplikowana – aby zlecić przekaz pieniężny przez internet, wystarczy założyć konto na portalu wybranej firmy. Zaletą transakcji przez pośrednika jest przede wszystkim krótki czas (maksymalnie 24 h, ale zazwyczaj przelewy dochodzą jeszcze tego samego dnia) oraz niskie koszty. W sumę kwoty, którą musimy wydać na proces transferu pieniężnego, wchodzi cena opłaty (4 do 12 złotych, w zależności od wybranego pośrednika) oraz przewalutowanie, odbywające się po niskim, korzystnym kursie walutowym. Kalkulację można zrobić automatycznie na stronach internetowych firm i wybrać dla siebie najodpowiedniejszą. Nie trzeba zatem biegać po kantorach w poszukiwaniu najniższego kursu. Wielu pośredników oferuje darmowy pierwszy przelew (zwolniony z opłaty usługowej)  – opłaca się z tego skorzystać. Wtedy ponosimy tylko koszty przewalutowania funtów na polskie złotówki.

 

Gdzie opłaca się bardziej?

Odpowiedzią na to pytanie jest: dobra kalkulacja. Wydaje się, że lepszą i tańszą opcją będzie skorzystanie z usług firmy pośredniczącej w transakcjach z Wielkiej Brytanii do rodzinnego kraju. Za tym rozwiązaniem przemawiają niższe opłaty za przelew oraz korzystniejszy kurs walutowy od tego w kantorach czy bankach. W związku z tym opłaca się zaufać takim firmom: dzięki nim przelew nie tylko będzie tańszy, ale i szybszy.

Poleć artykuł

Komentarze