Przelewy międzynarodowe - bank, kantor czy firma pośrednicząca?

Przelewy międzynarodowe - bank, kantor czy firma pośrednicząca?

Jeśli pracujesz za granicą i przesyłasz pieniądze na konto w rodzimym kraju albo, mieszkając w Polsce, często robisz zakupy w sklepach zagranicznych, sprawdź, jak najkorzystniej robić przelewy.

Przelew bankowy

Przelewy bankowe typu SWIFT można zlecić w dowolnej walucie i skierować je do dowolnego kraju na świecie. Duży zasięg oznacza jednak bardzo wysokie opłaty. Na koszt realizacji przekazu składa się prowizja banku nadawcy, a także spread wynoszący nawet kilkanaście procent w stosunku do średniego kursu funta. Opłata za wykonanie przelewu międzynarodowego zależy w głównej mierze od wielkości przesyłanej kwoty. Tańszym sposobem na zlecenie zagranicznej transakcji w banku jest skorzystanie z przelewu bankowego SEPA. Pozwala on na przesłanie wskazanej sumy do państw członkowskich UE oraz innych wybranych krajów, na przykład do Wielkiej Brytanii.  Do największych zalet tego rodzaju przekazów należą powszechność i ogólnodostępność. Międzynarodową transakcję zlecimy w błyskawicznym tempie i w dowolnej placówce, jak również za pośrednictwem internetu. Odbiorca uzyska środki maksymalnie po upływie 3 dni od daty nadania przelewu bankowego SEPA. W przypadku tej opcji konieczna okaże się znajomość numeru rachunku w formacie IBAN oraz kodu SWIFT/BIC banku odbiorcy. Zlecenie obsługi przelewu zagranicznego SEPA nie kosztuje zbyt wiele, jednak dodatkowe koszty mogą wiązać się z przewalutowaniem po niezbyt korzystnym kursie oferowanym przez bank.

 

Przelew w kantorze internetowym

Można też zlecić transakcję w internetowym kantorze. Zrobimy to w prosty i wygodny sposób. Procedura ze strony nadawcy ogranicza się do uzupełniania kilku rubryczek z danymi osobowymi, wprowadzania szczegółów przekazu i zaakceptowania regulaminu. Kantory zwykle realizują transakcję w ciągu jednego dnia roboczego. Pozwalają przy tym przesyłać środki na bardziej atrakcyjnych warunkach niż banki. Wiąże się to z udostępnianiem opłacalnych dla klienta przeliczników walut. Jednakże kantory internetowe nakładają na operacje dość wysokie prowizje, o czym należy pamiętać.

 

Firma pośrednicząca

Znakomitym sposobem na bezpieczne, tanie i szybkie wykonywanie przelewów międzynarodowych jest korzystanie z oferty firm pośredniczących w przekazach zagranicznych, np. Easysend. Dzięki nim środki prześlemy bez wychodzenia z domu, używając prostego w obsłudze serwisu transakcyjnego. Firmy realizujące przelewy międzynarodowe udostępniają klientom niezwykle rentowne kursy walut, dlatego nie obciążają portfela osób zlecających przekazy tak jak tradycyjne banki. Zachęcająca jest także niska opłata za obsługę operacji. Renomowani operatorzy wprowadzają nierzadko opcję przesyłania pieniędzy za darmo w przypadku pierwszego albo co 10 przelewu.

Najtańsze i błyskawiczne przelewy międzynarodowe możemy wykonać, korzystając z usług firm pośredniczących w przekazach. Atrakcyjne kursy walut, niskie opłaty i intuicyjna obsługa serwisów to najważniejsze zalety ich ofert.

Poleć artykuł

Komentarze