Tworzenie strony internetowej - dlaczego warto zwracać uwagę na UX?

Tworzenie strony internetowej - dlaczego warto zwracać uwagę na UX?

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak duża część biznesu rozwija się online, dopóki sami nie zaczynamy się w to angażować. Prowadząc swoją stronę internetową, bez względu na jej charakter, chcemy, aby dotarła ona do jak największego grona odbiorców. Ogromne znaczenie w dążeniu do tego celu ma UX.

Dlaczego świadome prowadzenie strony internetowej jest tak ważne?

Kiedy decydujemy się na założenie strony internetowej, wszystko wydaje się proste. Wystarczy wykupić domenę, wymyślić dla niej chwytliwą nazwę, poprosić znajomego grafika o szatę - i voila, strona prawie gotowa. Gdyby tylko było to takie proste…

Już podczas zakładania strony internetowej należy pamiętać o szeregu parametrów, które mogą ją uatrakcyjnić. Z roku na rok jest ich coraz więcej – w końcu rozwijamy się w każdej dziedzinie, a teraz, kiedy właściwie wszystko osadzone jest w sieci, przykłada się dużo większą wagę do tego, jak działają strony internetowe.

Wśród specjalistów zajmujących się tworzeniem i profesjonalnym prowadzeniem stron internetowych krążą pewne skróty, których przeciętny zjadacz chleba nie rozumie. Tymczasem takie określenia jak UX, UI czy IA trzeba pojąć, aby w pełni świadomie zająć się swoją stroną internetową.

 

Co to jest UX?

O tym, jak ważne jest UX, przekonują specjaliści reprezentujący smartbees.pl. Zanim jednak przejdziemy do tego, co UX zmienia w funkcjonowaniu strony w sieci, trzeba najpierw rozwinąć i wytłumaczyć ten skrót.

UX jest skrótem pochodzącym od angielskiego terminu user experience. Tym, którzy znają język angielski, intuicja podpowiada znaczenie UX. User experience określa wszelkiego rodzaju działania, które polegają na zdobywaniu opinii i doświadczeń użytkownika danej aplikacji, strony czy innego produktu. Bywa, że pojęcie to myli się z UI, czyli user interface – jest to pojęcie pokrewne, ale dotyczy nie odczuć użytkownika, a spraw bardziej technicznych: określa, czego użytkownik używa w interakcji z produktem.

Osoba zajmująca się UX to tzw. UX designer. Jego zadaniem jest poznawanie opinii użytkowników produktu, określanie ich potrzeb i przekazywanie tych informacji osobom odpowiedzialnym za modyfikację produktu – już nie intuicyjną, a dostosowaną do tego, czego wymaga użytkownik.

 

Znaczenie UX na stronie internetowej

User experience to w praktyce swego rodzaju marketing. Mając świadomość tego, czego użytkownik wymaga od danej strony, mamy dużo większą szansę na to, by mu to dać. Właściciele stron internetowych, których odwiedzanie jest przecież głównym motorem interesów z nimi związanych, dokładają wszelkich starań, aby strona była dla gościa atrakcyjna i zawierała to, co ten spodziewa się na niej znaleźć.

Jeśli dana strona okaże się dla użytkownika odpowiednia, natychmiast wzrasta jej ruch. Trzeba przy tym mieć świadomość, że niemożliwe jest dostosowanie jednej strony do potrzeb wszystkich osób buszujących w internecie. Trzeba więc określić target i celować w określoną grupę ludzi, bo tylko to daje gwarancję sukcesu.

Poleć artykuł

Komentarze