Ubezpieczenie mieszkania od zalania - czy warto je mieć?

Ubezpieczenie mieszkania od zalania - czy warto je mieć?

Naprawa łazienki po zalaniu może oznaczać konieczność generalnego remontu. Dobrze, jeśli sąsiad z góry, który od lat nie wymieniał wężyka w pralce, przyznaje się do winy i zechce zapłacić za usunięcie szkody. A co, jeśli nie?

Wtedy najlepiej zwrócić się do swojego ubezpieczyciela i skorzystać z własnej polisy.

 

Remont zalanego mieszkania to spory wydatek

Wizja zalanego mieszkania czy domu od razu budzi najbardziej przerażające skojarzenia. Nie bez przyczyny w wielu filmach to właśnie zalane mieszkanie jest początkiem zdarzeń prowadzących do kompletnej katastrofy. Wystarczy sobie przypomnieć serial Grace and Frankie, w którym emerytowane Jane Fonda i Lily Tomlin tracą przepiękny dom na plaży i trafiają do domu dla seniorów, po tym, jak ich przeciekająca wanna spada z pierwszego piętra wprost do kuchni. Kropla drąży skałę. Jeśli spojrzeć na znajomych czy rodzinę, to większość z nas zna kogoś, kto zalał mieszkanie sąsiada lub został zalany. Przyczyny mogą być różne: pęknięty wężyk od pralki, remont, uszkodzenie pionu, nieszczelny kran, awaria, a nawet roztargnienie sąsiada, który nie dokręcił kranu. W blokach i apartamentowcach zalania sąsiedzkie to wyjątkowo częste zdarzenia. Dobrze, gdy wszystko kończy się małymi plamami na suficie. Niestety woda potrafi zniszczyć dużo więcej – od podwieszanych sufitów i elektryki zaczynając, a na konieczności położenia nowego drewnianego parkietu kończąc. Zalanie należy do tych pechowych zdarzeń, przez które trzeba wyremontować zazwyczaj więcej niż jeden pokój. Takie nieprzewidziane wydatki uszczuplają domowy budżet, dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu domu lub mieszkania.

 

Mając własną polisę, możesz spać spokojnie

Jeśli sąsiad, sprawca zalania, ma ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, jesteśmy uratowani. Jeśli tylko uzna swoją odpowiedzialność za szkodę, będzie mógł po prostu podać numer swojej polisy OC. W takiej sytuacji poszkodowany zgłasza szkodę do firmy, w której ubezpieczony jest sąsiad, następnie jego ubezpieczyciel przysyła rzeczoznawcę i wypłaca odszkodowanie. Zgodnie z kodeksem cywilnym kto ze swojej winy wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Sąsiad może również zaproponować, że na swój koszt wynajmie ekipę remontową albo zapłaci za malarzy wskazanych przez poszkodowanego.

A co jeśli sąsiad nie przyznaje się do winy, a zalane mieszkanie wymaga natychmiastowego remontu? Samo wskazanie, że woda leciała z mieszkania sąsiada, może okazać się niewystarczające do ubiegania się o odszkodowanie. Jeśli na przykład pęknie całkiem nowy wężyk od pralki, który był prawidłowo zamontowany, można dochodzić odszkodowania od jego producenta. W praktyce jest to jednak bardzo trudne. W takich sytuacjach wygodniej jest skorzystać z własnej polisy majątkowej, a ocenę szansy na odzyskanie pieniędzy od producenta pozostawić ubezpieczycielowi.

Podobnie jak można zawrzeć umowę ubezpieczenia domu przez internet, można też zgłosić szkodę przez formularz online. Jednocześnie wskazane jest, by powiadomić administratora budynku i zrobić zdjęcia zniszczeń. Nie zawsze winę ponosi sąsiad z góry. Zalanie z powodu awarii pionu to sytuacja, w której odpowiedzialność za naprawienie szkody ponosi administracja budynku lub wspólnota mieszkaniowa, w której gestii leży dbanie o utrzymywanie instalacji w dobrym stanie technicznym. Winę za awarię może ponosić też firma, która przeprowadzała remont w mieszkaniu sąsiada. W każdym z tych przypadków posiadanie własnej polisy ubezpieczeniowej mieszkania, obejmującej zalanie, zaoszczędzi nam nerwów i zapewni sprawny remont. Ma to olbrzymie znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy ustalenie winnego przeradza się w konflikt i wydłuża się w nieskończoność. Sprawa może skończyć się w sądzie, co tylko opóźni remont zalanego fragmentu domu.

 

Mieszkanie można ubezpieczyć przez internet

Aby kupić polisę ubezpieczeniową, można pójść do agenta. Ale często lepiej wybrać szybką i łatwą opcję ubezpieczenia mieszkania przez internet. To wariant atrakcyjniejszy nie tylko finansowo, ale też pod względem zakresu oferowanych usług. Warto skorzystać z internetowych porównywarek lub samodzielnie sprawdzić kilka ofert. Wybierając w ten sposób polisę ubezpieczeniową, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim należy określić zakres ubezpieczenia, sumę ubezpieczenia, a także ryzyka, od których ubezpieczamy nasz majątek. Zawierając umowę ubezpieczenia mieszkania online, należy również upewnić się, że obejmuje ona szkody spowodowane przez nas osobom trzecim – na przykład sąsiadom.

Przed podpisaniem umowy warto poświęcić chwilę czasu na przeczytanie Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU). Można to zrobić również w sytuacji, gdy interesują nas ubezpieczenia domu online – zakłady ubezpieczeń zamieszczają tego typu dokumenty na swoich stronach internetowych. Dzięki takiej lekturze będziemy dokładnie wiedzieć, na jakie odszkodowanie po zalaniu mieszkania możemy liczyć i jakie kroki będziemy musieli podjąć w celu uzyskania pieniędzy. W dobrej polisie zalanie powinno się znaleźć w podstawowym wariancie ubezpieczenia.

 

Poleć artykuł

Komentarze