Zakup dzieł sztuki

Zakup dzieł sztuki

Myślałeś kiedyś o inwestowaniu w dzieła sztuki? Ale jakie dzieła kupować? Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę przy zakupie? Do kogo się zwrócić?

Jak się okazuje, dzieło sztuki może kupić każda osoba, która ma pewną sumę pieniędzy do zainwestowania. Jest to pewnego rodzaju inwestycja, która – jeśli dokonamy przemyślanego zakupu – z pewnością przyniesie nam zysk. Dzielimy się poniżej kilkoma wskazówkami, którymi osoby zainteresowane dziełami sztuki powinny się kierować, aby dokonać dobrego wyboru.

 

Dobrze przemyślana inwestycja w sztukę

Wiele osób uważa, że inwestycja w sztukę to jedna z najbezpieczniejszych lokat naszych pieniędzy. Wahania cen nie zależą od czynników politycznych oraz gospodarczych, dlatego inwestując w sztukę mamy większą pewność, że po kilku latach przyniesie nam ona pożądany zysk. Najlepiej jeśli inwestujemy kilkanaście procent naszych oszczędności, gdyż należy pamiętać, że na zysk ze sprzedaży dzieł sztuki trzeba poczekać często kilka lat. Jest to więc inwestycja długoterminowa. Jeśli jednak kupimy dzieło, które nam się podoba, będzie to inwestycja, która przez okres oczekiwania na zyski będzie cieszyła nasze oczy. Aby dobrze zainwestować, należy przed zakupem dobrze prześledzić rynek, tzn. dokonać analizy domów aukcyjnych, galerii, ale przede wszystkim zasięgnąć konsultacji z ekspertem. Aukcje sztuki mogą również być ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Obcowanie ze sztuką sprawia, że jesteśmy bardziej wrażliwi na piękno.

 

W jakie dzieła warto inwestować?

Każdy dom aukcyjny oferuje różne dzieła sztuki, które mogą nas zainteresować w większym bądź mniejszym stopniu. Większość placówek aukcyjnych zajmuje się zarówno skupem, jak i sprzedażą wartościowych przedmiotów. Wśród dostępnych tam przedmiotów artystycznych możemy znaleźć zarówno antyki, obrazy, jak i stare monety, medale oraz srebro. Jeśli chodzi o aukcje malarstwa, znajdziemy tam zarówno dzieła dawne, jak i współczesne. Dzięki temu każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Wielu ekspertów uważa, że amatorzy powinni inwestować w dzieła polskich malarzy z XIX i XX w. Ważne, by kupować dzieła znanych malarzy, gdyż jest to inwestycja stabilna i pewna. Zakup obrazu znanego autora to również pewność późniejszej sprzedaży.

 

Ekspertyza przed zakupem

Dobre inwestowanie w dzieła sztuki wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy związanej z rynkiem. Jeśli decydujemy się na zakup konkretnego obrazu, antyku lub innego przedmiotu – warto poprzedzić to ekspertyzą przeprowadzoną przez fachowca. Od osoby, która zajmuje się dziełami sztuki, możemy dowiedzieć się, czy dany przedmiot jest autentyczny, jaką ma wartość cenową i czy nie ma wad, które mogłyby wpłynąć na późniejszą sprzedaż. Konsultacja z ekspertem pozwoli wykluczyć ewentualność nabycia dzieła zaginionego bądź skradzionego. Na podstawie ustaleń specjalisty będziemy mogli dokonać właściwego wyboru. Zakupy na własną rękę nie zawsze są udanym pomysłem. Dlatego inwestując w dzieło sztuki, warto zapłacić również za fachową ekspertyzę.

Poleć artykuł

Komentarze